G7 ve AB ülkeleri kripto para yaptırımları üzerinde çalışıyor

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, G7 ve AB ülkelerinin, Rusların kripto para kullanarak ekonomik yaptırımları delmesini engellemek için çalıştığını söyledi.

Şu anda G7 ülkelerinin başkanlığını yürüten Almanya’nın maliye bakanı Christian Lindner, hem G7 hem de Avrupa Birliği ülkelerinin şu anda Rusların kripto para kullanımını engellemeye yönelik çalışmalar yaptığını belirtti. Konuyla ilgili detay vermeyen Lindner, dün sanal bir toplantı yaptıklarını ve toplantıya Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko’nun da katıldığını söyledi.

“Rusya’yı her seviyede izole etmeliyiz”

Alman kanalı Welt Tv’ye bir röportaj veren Lindner, Rusya’nın her seviyede izole edilmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Problemin ne olduğunu biliyoruz ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Rusya’yı her seviyede izole etmeliyiz ve bunu yapmanın yollarından biri de kripto para kullanımını engellemek”

Biilindiği üzere ABD ve AB, bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarma adımının yanı sıra Rusya merkezli şirketlere de yaptırım uygulama kararları almışlardı. İşte bu haberlerin ardından Rusya vatandaşlarının ve Rus oligarkların kripto para kullanmaya başlayabilecekleri belirtilmişti. Özellikle son günlerde Bitcoin‘de görülen sert yükseliş hareketinin de Rusların kripto paralara geçişiyle ilgili olduğunu da düşünen birçok kişi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed başkanı Powell: Mart’ta faiz artırmını uygun görüyorum

Fiat para birimlerinde ise takip, dondurma veya engelleme yeteneğine sahip olan üçüncü taraf kurumlar, Rusların hareketlerini çok daha etkili bir şekilde kontrol altına alabilir.

Savaş halinde bulunan iki ülkenin ekonomilerinin gördüğü zarar ve devlet kurumlarının geleneksel finans araçlarında sorun yaşanması, iki ülke halklarının da kripto paralara geçmesini sağlamıştı. Hem Rus rublesi hem de Ukrayna Grivnası işlemlerinde rekor kırılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl