Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Almanya’dan kripto para adımı: 1 yıldan sonra vergi yok

Almanya Maliye Bakanlığı (BMF) kripto paraların vergilendirilmesi konusundaki rehberini yayımladı. Açıklanan kurallara göre en az 1 sene işlem yapılmayan kripto paralardan, stake edilmiş olsalar dâhi vergi alınmayacak.

bitcoin-almanya

Merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu finans dünyasının son dönemde en çok tartıştığı konuların başında gelirken, Almanya’dan da bu konuda önemli bir adım geldi.

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, yayımladığı 24 sayfadan oluşan kılavuzunda “blok zinciri tabanlı token’lar ve kripto paralardan” vergi alınması konusunda bazı şartları açıkladı. Varlıkların teknik olarak açıklandıkları ve Almanya’nın gelir vergisi standartlarına oturtularak sınıflandırıldığı rehberde, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralaran satışından, en az 1 yıl boyunca işlem yapılmaması durumunda vergi alınmayacağı belirtildi. Ayrıca bu duruma stake edilen ve borç olarak verilen varlıkların da dahil olduğu yazıldı.

10 yıldan 1 yıla düştü

Özellikle son dönemde kredi olarak verilen kripto paralar konusunda ciddi tartışmaların yaşandığı belirtilen rehberin 23. bölümünde Alman Gelir Vergisi Yasası uyarınca bir kripto varlığın borç verilme ve geri alınma tarihi arasında 1 yıldan fazla bir zaman dilimi bulunması halinde, varlık sahibinin vergi ödemeyeceği yazıldı. Alman kanunlarında, staking ya da diğer işlemler ile gelir elde edilen kripto paraların vergiden muaf olabilmesi için 10 yıllık süre gerekiyordu.

“Sorunlar tamamen çözülmedi”

Rehberde imzası bulunan devlet bakanı Katja Hessel, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yayımlanan kılavuzun yaşanılan sorunlara geçici bir çözüm sağladığı, kripto para evreninin gelişen doğası nedeniyle hiçbir konunun sona ermediğini belirtti:

“Tabii ki bu rehber, sorunları tamamen çözmüyor. Ancak şu andaki duruma geçici de olsa çözümler sunuyor. Kripto evreninin hızlı gelişimi, burada her zaman konuşulacak bir mesele olmasını sağlıyor”

Yeni Alman hükumet koalisyonu, hazırlanan anlaşma metnine kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi ürünlerini 6 ay önce dahil etmişti. Metinde iki unsurun Almanya’nın önümüzdeki 4 sene içindeki gelişiminde kilit rolde olacakları yazılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl