Altcoin’ler neden düşüyor? MATIC, ADA, SOL… Fiyatlar çakıldı

Kripto para piyasası, hafta sonuna çift haneli düşüşlerle başladı. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 3’ün üzerinde düşüş yaşarken altcoin’lerde değer kaybı çok daha büyüktü. MATIC, EOS, DASH, ADA, SOL başta olmak üzere pek çok altcoin, yüzde 25 oranında değer kaybına uğradı. Altcoin’ler neden düştü?

Bilindiği üzere, hafta başında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Binance ve Coinbase’e art arda davalar açtı. Bu davalarda SEC, bazı kripto paraların açık açık “yatırım sözleşmesi” olduklarını belirtti. Bunlar arasında SOL, ADA, MATIC, FIL, NEAR, VGX, DASH, SAND, ICP, NEXO, AXS, CHZ, FLOW, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI gibi altcoin’ler yer alıyordu. Özellikle SOL, ADA ve MATIC, en büyük ilk 100 kripto para içerisinde en çok düşüş yaşayanlar olarak öne çıkıyor. 25 milyona yakın kullanıcısı bulunan popüler alım satım platformu Robinhood’un SEC’nin yatırım sözleşmesi olduğunu iddia etmesiyle bu üç kripto parayı listeden çıkarma kararı alması, düşüşlerinde etkili olmuş görünüyor.

Altcoin'ler neden düşüyor? Birçok kripto para, çift haneli düşüşler yaşıyor.
Altcoin’ler neden düşüyor? Birçok kripto para, çift haneli düşüşler yaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance CEO’su düşüşlerle ilgili konuştu

Öte yandan altcoin’lerle ilgili bir başka problem, SEC’nin neredeyse hepsini yatırım sözleşmesi olarak görmesi sebebiyle ABD merkezli platformlardan ‘delist’ edilme ihtimalleri. Bu konuda Coinbase yetkilisi, henüz bir karar almadıklarını ifade etse de durumu değerlendireceklerini de belirtti. Coinbase’in listeden çıkarma kararı alma olasılığının bulunması, altcoin’ler üzerinde satış baskısı yaratıyor olabilir.

Altcoin’ler sert düşüş yaşarken Bitcoin’in piyasa payı anlamına gelen “dominansının” arttığı görülüyor. Bir numaralı kripto paranın dominansı, yüzde 48’e dayandı ve bu seviyeler, nisan ayından bu yana görülmemişti. Son verilere göre, kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1 trilyon 41 milyar dolar. Bitcoin, bunun yaklaşık 500 milyar dolarını oluştururken Ether’in piyasa değeri ise 208 milyar dolar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl