Altın piyasası, 200 milyar dolarlık tedarik zinciri için blockchain’i kullanabilir

Altın piyasası, neredeyse 200 milyar doları bulan tedarik zincirini gelecek yıla kadar kripto paraların arkasındaki teknolojiyi kullanarak takip edecek olabilir.

Bloomberg’de yer alan habere göre altın piyasası, neredeyse 200 milyar doları bulan tedarik zincirini gelecek yıla kadar kripto paraların arkasındaki teknolojiyi kullanarak takip edecek olabilir.

Geçtiğimiz hafta Londra Külçe Altın Piyasası Birliği (LBMA), uzaktaki madenlerden çıkarılan, aracılar tarafından ticareti yapılan ve dünyanın dört bir yanındaki alıcılara satılan metalin nasıl izleneceğine dair fikirlerin sunulması için bir çağrı yaptı.

LBMA, sistemin hangi biçimde olacağıyla ilgili bir yönerge vermese de 25 katılımcının çoğu dağıtık defter teknolojisi ile geldi.

Altın, dünya çapında en çok takı ve yatırım olarak değerlendiriliyor.

Dünyanın en büyük spot altın pazarını yöneten birlik, 2019’un ilk yarısında hangi çözümün uygulanacağına karar verileceğini bildirdi.

Halihazırda ham petrolden domateslere, elmaslardan çeşitli emtialara kadar birçok sektörde ürün takibi için dijital altın olarak bilinen Bitcoin gibi kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji kullanılıyor. Altın arzının takibi, değerli metallarin silahlı çatışmalara fon sağlamayı engellemede, sahipliği belirleme ve madenden tonozlara güvenliği sağlamada önemli bir rol oynuyor.

LBMA, henüz blockchain teknolojisini kullanıp kullanmayacağına ilişkin bir karar vermedi. Birlik, başvuruların öncelikle teknoloji sektöründen geldiğini söyledi.

→ BINANCE’E İTİBARİ PARALARLA KRİPTO TİCARETİ RESMEN ADIM ADIM GELİYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl