Amber Group’a 200 milyon dolar yatırım: 3 milyar dolar değere ulaştı

Lider dijital varlık platformlarından Amber Group, B Serisi fonlama turunda 200 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Yatırım turuna Singapur'un dev şirketi Temasek liderlik ederken Sequoia China, Pantera Capital, Tiger Global, Tru Arrow Partners ve Coinbase Ventures da yatırım yapan diğer şirketler arasında yer aldı.

Amber Group’un 2021 yılında 100 milyon dolar topladığı yatırım turunun devamı niteliğindeki bu süreç, şirketin en büyük yatırımı aldığı fonlama turu oldu ve Amber’in toplam piyasa değeri de 3 milyar dolara ulaştı. Amber Group’un şu ana kadar aldığı yatırım değeri de 328 milyon dolar oldu.

B Serisi fonlama turunun, küresel çapta dijital varlık benimsenmesinin yüksek seviyelerde olduğu bir dönemde gelmesi de dikkat çekiyor. Fon, Amber Group’un yatırımcılarıyla stratejik uyumunu ve dijital ekonomide dijital varlıkların geleceğine ilişkin ortak bir vizyonu ciddi şekilde güçlendiriyor.

Yatırımla ilgili konuşan Amber Group CEO’su Michael Wu, şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ekonomide sahiplik ve değer kavramını kökten değiştiren dijital varlıklar, finansal ekosistemin dışında yaşama şeklimizi de yeniden tanımlıyor. Amber Group olarak, dijital varlık benimsenmesini ana akıma taşımanın da ötesine geçmek istiyoruz. Dijital varlıkların, hepimiz için daha iyi bir dünya oluşturma fırsatı verdiği dijital bir geleceğe güç vermek istiyoruz. Bu amaca ulaşmak için, bizle sadece vizyonlarını paylaşmayan ama aynı zamanda parasını ve güvenini de ortaya koyan yatırımcılarımıza bu destekleri için teşekkür ediyoruz.”

2017 yılında kurulan Amber Group, hem kurumsal hem de tüketici piyasalarına hizmet verme konusunda uzmanlaşan bir şirkettir. Dünyanın lider likidite sağlayacılarından biri olan Singapur merkezli şirket, küresel operasyonlarını 12 şehirde yürütmektedir. Müşterilerine algoritmik işlem yapma, elektronik ve OTC piyasa yapıcı türevleri, yapılandırılmış ürünler ve danışmanlık hizmetleri sunan Amber Group, son olarak ödül kazanmış mobil uygulaması olan ve, yaratıcı birçok hizmet ile altyapı sunan WhaleFin’i de yayına almıştır.

Amber Group, kuruluşundan bu yana 1 trilyon doları aşan kümülatif işlem hacmi ve yönetim altındaki varlıkların 5 milyar doları aşmasıyla da muazzam bir küresel büyüme yaşıyor. Amber Group’un kurumsal iş yönetimi, şirketin güçlü ve sistematik fiyatlandırma çerçevesi sayesinde yoluna emin adımlarla devam ederken, tüketici yönünde bulunan WhaleFin de, ana akım yatırımcılara dijital çağda varlık oluşturma izni vererek kripto finans dünyasına erişimi daha da demokratik hale getiriyor. Amber Group’un içerik oluşturucu odaklı girişimi OpenVerse de, hizmet paketi ve dijital altyapısı aracılığıyla markalar ve stüdyolar için destek programları başlatırken, şirketin bir başka önemli iş ayağını oluşturmaktadır.

Amber Group’un endüstrideki liderliği, gücünü güvenliğe ve regülasyonlara olan uyumluluğa verdiği önemden gelmektedir. Şirket, küresel dijital varlık platformları arasında “Service Organization Control (SOC) 2” uyumluluğu kazanan ilk firma olmuştur. SOC 2; Bilgi Teknolojileri, güvenlik ve gizlilik kontrollerinde sektördeki en iyi uygulamaları kıyaslayan bağımsız bir denetim mekanizmasıdır.

Şirket ayrıca Avustralya, Birleşik Krallık, Japonya ve İsviçre’deki finans otoritelerinden de regülasyon lisanslarını almış ve bu konudaki listesini daha da genişletmiştir. Amber Group, şirketin en son Japon kripto para borsası DeCurret Inc.’i satın alması gibi hamleler ve lisans dünya çapında yeni pazarlara da açılmaktadır.

Yeni gelen yatırımla Amber Group’un Avrupa ve Amerika bölgelerinde kritik işe alımlara imza atacağını da belirten CEO Wu sözlerine şunları da ekledi:

“Yatırım sürecinin son turu Amber Group’u bir sonraki seviyeye taşıyacaktır. Geleneksel finans kurumlarının ve büyük aile ofislerinin ciddi şekilde ilgi gösterdiği Avrupa ve Amerika bölgelerindeki kurumsal işimizi desteklemek için önemli işe alımlar yapmanın yanı sıra, WhaleFin’in dünya çapında, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalardaki ayak izini genişletmeyi ve; güçlü oyun stüdyoları, spor koleksiyonları, dijital sanatçılar ve diğer ortak markalarla müthiş bir büyüme yaşayan OpenVerse’ü de ilerletmeyi plânlıyoruz. Herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa etme taahhüdümüzün bir parçası olarak, bakış açımızı iş genişletme ve stratejik satın almaların ötesine taşıyacağız. Whale and Dolphin Conservation (WDC) ile yakın zamanda yaptığımız ortaklıkla, sürdürülebilirlik girişimlerine desteğimizi genişletmeye devam edeceğiz”

Yatırım turunun önemli şirketlerinden olan Sequoia China ortaklarından Steven Ji ise Amber Group’a olan güvenini belirtti:

“Dijital varlıklar artık tüm dünyada takip edilmesi gereken önemli bir kategori haline geldiler. Özellikle de kurumsal firmalar için… Amber Group’un bir önceki turunda yaptığımız yatırımda, Michael ve onun ekibinin profesyonelliğine hayran kalmıştık. Hem yönetim kabiliyetleri, şirketin büyümesi ve regülasyonlara olan odaklanmaları bizi etkilemişti. Dolayısıyla bu yatırım turunda da yatırımlarımıza devam ettik. Bugün Amber Group’un Asya piyasasında lider bir dijital varlık platformuna dönüşeceği konusundaki inancımız çok daha fazla”

Tru Arrow Partners kurucu ortaklarından James Rothschild da, yaptığı açıklamada Amber Group’un regülasyon politikasına ve ekip kalitesine değinerek şunları söyledi:

“2021’de Amber Group’a yaptığımız ilk yatırımdan bu yana, şirketin önemli ve küresel bir dijital varlık kurumu inşa ettiği bizim için çok netti. Amber Group, hedefleriyle, regülasyonlara olan yaklaşımlarıyla ve ekibinin kalitesiyle lider şirket profili çiziyor. Dünyanın önde gelen yatırımcılarının devam eden bu onayı ile şirket, temel ilkelerinden taviz vermeden büyüme plânını gerçekleştiriyor. Dünyanın önde gelen ailelerinden ve girişimcilerinden bazılarının küresel bir yatırım ortaklığı olarak Tru Arrow, Amber Group’a olan bağlılığını iki katına çıkarmaktan ve işbirliğimizi yeni bir genişleme aşamasına taşımaktan gurur duymaktadır”

Pantera Capital Kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Dan Morehead de yatırımla ilgili konuşmasında Amber Group’un, beklentilerinin çok ötesine geçtiğini belirtti:

“Hem bir yatırımcı hem de ticaret ortağı olarak Amber Group’un büyümesini görmek heyecan verici… Yatırım yaptığımız dönem beklentilerimiz vardı ve gerçekte olanlar bizim beklentilerimizi de aştı. 7/24 çalışan küresel ekibi, Pantera’nın 2021’de 1,1 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirmesine yardımcı oldu ve bu rakam büyümeye devam ediyor. Amber Group ekibi kurumsal düzeyde bir platform oluşturmak için olağanüstü bir iş çıkardı ve hikayelerinin bir parçası olduğumuz için mutluyuz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl