McGlone’dan Bitcoin yorumu: 100 bin eşiği gelebilir

Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone, Şubat ayı kripto para raporunu yayımladı. Başarılı ekonomist Bitcoin ve Ethereum'da her geçen gün arzın sabit kalması ve talebin gittikçe artmasıyla ciddi bir fiyat artışı beklediğini belirtirken, Bitcoin'in 30 ilâ 60 bin dolar arasındaki git-gel hareketlerinin de artık sona gelmiş olabileceğini ve 100 bin dolar eşiğinin hedeflenebileceğini yazdı.

Daha önce birçok kez Bitcoin’de 100 bin dolar yorumu yapan ve yaz aylarında Bitcoin’in 30 bin dolar seviyesine düştüğü dönemde de “60 bin dolara gitme olasılığı 20 bine gitmesinden daha fazla” diyen ve bu değerlendirmesi de net şekilde tutan Mike McGlone, yeni kripto para raporunu yayımladı.

Dünyadaki dijitalleşme ve elektrikli cihazlara, araçlara geçişin artmasıyla birlikte kripto paraların da ciddi şekilde değerlendiğini belirten McGlone, 17 bin kripto paranın çoğunun yakın gelecekte yok olacağını ancak Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’lerin sağlam şekilde yerlerinde kalacaklarını söyledi. McGlone’un raporundan önemli kısımlar şu şekilde:

“Bitcoin-Ethereum, petrolün tersi…”

ABD ara seçimleri yaklaştıkça, başta kripto paralar olmak üzere enflasyon odaklı varlıklarda sert hareketler olabilir. Tipik bir şekilde arz ve talep dengesinde oynamalar olabilir. Örnek olarak Ukrayna gerginliğinde ham petrolün fiyatları arttı ve petrolde ayı piyasasının devamı için bir ateşleyici etken oldu. Bitcoin ve Ethereum’da ise bu durumun tersi olur. Arz ve talep elastikiyeti genelde fiyatların düşmesine sebep olur. Özellikle iki büyük kripto paranın erken benimsenme dönemlerinde bunu çok fazla görmüştük.

“Kripto paralarda Çin’e karşı duruş olacak”

ABD’de politikacıların şu an en büyük önem verdiği konu enflasyon ve biz kanun yapıcıların kripto paralara olumlu şekilde yaklaşmalarını bekliyoruz. Kriptoda gelecek düzenlemelerle vergi oranları daha net belli olacak, dolayısıyla gelirler artacak, istihdam gelişecek ve tabii ki Çin’in kripto para yasağına karşı bir duruş da gerektiği için ABD’de bu sektör gelişecek.

“Yeni gelişen kripto paralar, eski emtiaları geçebilir”

Arz-talep elastikiyet kuralları ve devrimsel teknolojik varlıkların adaptasyonunun artması, kripto paraların emtialar karşısındaki yükselişini devam ettirebilir. Ham petroldeki talep ve benimsenme trendleri, Bitcoin’dekinin tam tersine gidiyor. Bitcoin artık, küresel bir dijital varlık olarak büyük bir benimsenme dönemine girdi. Petrol ise elektrikli cihazların artması ve karbonlaşma teknolojisinin bırakılmasıyla geriye doğru gidiyor. Emtialar, taşıma maliyetleri gibi etkenlerden ötürü uzun vadeli yatırımcılar için zorlayıcı olabilirler ama Bitcoin ve Ethereum’da bunu görmeyeceğiz.

“Bitcoin ve Ethereum’un fiyatları artacaktır”

Yükselen fiyatlar çoğu emtiada arzı artırırken talebi azaltıyor. Bitcoin’de ise bunun tam tersi olduğunu görüyoruz. Kripto paraların sayısı 17 bini aştı ancak bunların çok az bir bölümü sürdürülebilir olacak. Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’ler başta geliyor. Burada Bitcoin ve Ethereum’a olan talebin her geçen gün artması ve arzın da yükselmemesi, ekonominin temel kuralını çalıştırmalı ve fiyatları artırmalıdır. Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’ler kripto piyasasının %70’ine hakimler. Biz bu 3 varlık grubunun da piyasa değerinin ciddi şekilde artmasını bekliyoruz.

Bitcoin 30 bin dolar seviyesinde bir dip oluşturmuş gözüküyor. 60 bin direnci de artık kendini gösteriyor. Ethereum’daki bazı temel göstergeler de Bitcoin ile çok benziyor. Alıcılar 2 bin, satıcılar ise 4 bin dolarda toplanmış gözüküyorlar.

“Bir sonraki Bitcoin eşiği 100 bin dolar olabilir”

Bitcoin bir tavandan ziyade bir taban oluşturuyor, bu da 30 ilâ 60 bin dolar arasında işlem yapmaya alışmış olan trader’ları hayal kırıklığına uğratabilir. 2021’in başından bu yana, en üst ve en alt seviyeden alt-sat yapabilenler, iki kez iki kat kâr elde etmeyi başardılar. Bloomberg olarak bu konsolidasyon döneminin bitebileceğini ve direnç seviyesinin daha da yukarılara çıkabileceğini düşünüyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl