Fed beklentileri değişti: “Bitcoin’de 35 bin dolar görülebilir”

ABD'de tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda %8.5 gelmesi, Bitcoin'de ve teknoloji hisselerinde yükseliş yaşanmasını sağlarken, analistler ise bu rakamların, Fed'in sıkılaştırma politikasında daha agresif olmasına gerek kalmayacağını gösterdiğini ve bu sayede riskli varlıklarda yükseliş beklentisinde olduklarını dile getirdiler.

bitcoin-btc

ABD’de tüketici fiyat endeksi beklendiği gibi bir önceki açıklamanın altında gelirken, Bitcoin fiyatı da %8.5’luk orandan olumlu etkilendi ve 24 saatte 1500 dolarlık bir artış yaşadı. Analistler ise rakamların düşük gelmesinin Fed’in hareketlerini pozitif yönde etkileyebileceğini belirtiyorlar.

“Sıkılaştırmada agresif olmaya gerek kalmayabilir”

ABD medyasından Fortune’a konuşan Oanda’nın kıdemli analisti Edward Moya, bu rakamların aynı şekilde devam etmesi durumunda Fed’in sıkılaştırma politikasında agresif hareketler göstermesine gerek kalmayacağını söyledi:

“Evet, yazın kalan kısmında ve sonrasında Fed’in açıklamaları ve enflasyon verileri Bitcoin’in nereye gideceğini belirleyecek. Bitcoin, başta Nasdaq olmak üzere hala emtialarla korele hareket ediyor. Bu enflasyon raporu ise hepimize Fed’in sıkılaştırma politikasında agresif davranmasına gerek kalmayacağı yönünde büyük umut verdi.

“Kısa vadede 35 bin dolar görülebilir”

Moya, yazın geri kalan kısmı için dalgalı hareketler beklediğini ifade ederken, yükseliş konusunda da ilginç bir yorum yaptı:

“Ben açıkçası dalgalı bir dönem bekliyorum ama Bitcoin’de momentum yukarı yönlüyse, yükselişin nerelere varabileceğini kimse tahmin edemez. Bitcoin ne kadar yukarı gider? Eğer enflasyon rakamları bu şekilde gelmeye devam ederse, kısa vadede sıçrayış 35 bin dolara kadar uzanabilir. Ancak kısa vadeden kastım da yıl sonu… Ancak Fed açıklamalarının önemi büyük. Onlardan enflasyon rakamları konusunda memnun olduklarını belirten daha fazla açıklama duymamız gerekiyor. Coinbase ile BlackRock ortaklığı gibi şirket anlaşmaları, bence bu yükselişteki ana sürücülerden biri olacaktır”

“Uzun vadeli yatırım varlıkları düşük faiz ister”

Fed’in Eylül ayındaki toplantısının önemine değinen dijital varlık hedge fonu Starkiller Capital’ın CIO’su Leigh Drogen ise şu ifadeleri kullandı:

“Faiz artırımları bu tür varlıkları ciddi bir baskı altına aldı. Kripto paralar uzun vadeli bakılan varlıkların en uzunlarıdır! Ve uzun vadeli varlıklar her zaman düşük faiz isterler. Bu yüzden Fed’in Eylül ayındaki toplantısı çok önemli… Bitcoin bu bölgeden yukarı doğru çıkabilirse ilk hedef 28 bin dolar olacaktır. Daha sonra da 32 bin dolar. Doların değerinin düşmesi ve Nasdaq’ın da yükselmesi beklentilerim arasında…”

Drogen ayrıca, Ethereum‘da heyecanla beklenen Merge güncellemesinin sorunsuz gerçekleşmesi durumunda da, Bitcoin’den Ethereum’a bir varlık geçişi olabileceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl