Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Andre Cronje sessizliğini bozdu: Kriptoda ahlak kalmadı

Özellikle Yearn Finance ve Fantom'daki çalışmalarıyla önplâna çıkan ancak Mart ayı başında şoke eden bir kararla da kripto para evrenini bıraktığını açıklayan ünlü geliştirici Andre Cronje sessizliğini bozdu. Blog sayfasında, "Kripto kültürünün yükselişi ve çöküşü" başlıklı bir yazı yazan Cronje, ilk cümlesinde de "Kripto öldü. Çok yaşa kripto" yazdı.

Fantom ve YFI’daki geliştirmeleriyle kripto para ve merkeziyetsiz finans dünyasının yakından tanıdığı isimlerden olan Andre Cronje, Mart ayında kripto para endüstrisini bırakmasının ardından yaklaşık 1,5 ay sonra ilk kez konuştu.

“Geçmişteki aynı hataları yapıyoruz”

Kendi blog sayfasında yazdığı yazıda birçok konuya değinen ve geçmişte yaşayıp para politikalarının oluşturulduğu dönemleri görüp onları düzeltmek istediğini belirten Cronje, o dönem yapılan aynı hataları kripto para dünyasının da artık yapmaya başladığını söyledi:

“Keşke daha yaşlı olsaydım. Keşke geçmişte yaşayıp para politikalarının oluşturulduğu dönemleri görebilseydim. O dönem yapılan hataları görebilseydim… Çünkü aynı hataları şu anda biz de yapıyoruz. Kripto dünyasında çalışan insanların birçok konuda ‘Ben daha iyisini yapabilirim’ dediğini görüyorum. Bu kişilerin ekonomik enstrümanlar konusunda Wikipedia okumaktan öteye geçmediklerini hissediyorum. Bu bazen kod yazarken de olur. Başkasının kodundaki hataları bulur ve daha sonra ‘Ben daha iyisini yapabilirim’ dersiniz. Sonra kendi kodunuzu yazarken birçok hata yaparsınız ve son olarak kodu tamamladığınızda, o ilk hata bulduğunuz koddan aslında çok farklı bir şey yapmadığınızı görürsünüz. Kriptoda da şu anda bu yapılıyor, herkes ‘Ben daha iyisini yapabilirim’ diyor. Kripto kültürüne uzun zamandır tepeden bakan bir açıyla yaklaşıyorum. Kripto ahlakına olan ilgimi de saklamıyorum. Kripto ahlakı kendi egemenliğini elde etme, kendi varlığını saklayabilme ve gücünü kazanmayla ilgilidir. Ancak kripto kültürü, kripto ahlakını adeta boğuyor”

“Artık regülasyon gerekli”

Regülasyonları artık kripto paralar için önleyici bir unsur değil gerekli bir müdahale olarak gördüğünü söyleyen Cronje şu ifadeleri kullandı:

“Bir gün bir profesörle konuşurken bana, ‘Sözleşmeler iyi zamanlar için değil, kötü zamanlar için vardır’ demişti. Regülasyonlar için de aynısı geçerli. Bir çocuk, elektrik prizine elini neden sokmaması gerektiğini anlamaz. Ama siz onu önlersiniz. O da bir gün anlayacaktır ama şimdi değil. Dolayısıyla siz de müdahale edersiniz. Yeni bir çağa giriyoruz. Açgözlülük ve hırs tarafından değil, güven tarafından yönlendirilen yeni bir blok zinciri ekonomisinin yükselişini göreceğiz. Aslında kendimi hiç olmadığım kadar heyecanlı hissediyorum. Yeni gelecek için çok heyecanlıyım ama bu çorak topraklara bir daha adım atmayacağım”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl