Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rehber: Android kullanıcıları için 2017’nin en iyi 5 Bitcoin cüzdanı

Bir Android işletim sistemli telefona sahipseniz bu rehber sizin için. Telefonunuzu bir Bitcoin cüzdanı olarak kullanmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi android cüzdanlarını inceledik. Android veya iOS farketmeksizin mobil cüzdanlar, Bitcoin saklamak için pek de güvenli ortamlar değillerdir. Bunun nedeni, mobil cihazların çalınabilir olması, kaybolması veya herhangi bir hasara açık olmasıdır. Bitcoin’lerinizi cep telefonunuzda tutacaksanız bu özel anahtarınızın cihazda saklandığı anlamına gelir. Dolayısıyla cihaz hasar görür veya çalınırsa paranıza erişemezsiniz. Ancak bir yol var. Cüzdan uygulamanızı telefonunuza ilk yüklediğinizde size...

Bir Android işletim sistemli telefona sahipseniz bu rehber sizin için. Telefonunuzu bir Bitcoin cüzdanı olarak kullanmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi android cüzdanlarını inceledik.

Android veya iOS farketmeksizin mobil cüzdanlar, Bitcoin saklamak için pek de güvenli ortamlar değillerdir. Bunun nedeni, mobil cihazların çalınabilir olması, kaybolması veya herhangi bir hasara açık olmasıdır.

Bitcoin’lerinizi cep telefonunuzda tutacaksanız bu özel anahtarınızın cihazda saklandığı anlamına gelir. Dolayısıyla cihaz hasar görür veya çalınırsa paranıza erişemezsiniz. Ancak bir yol var. Cüzdan uygulamanızı telefonunuza ilk yüklediğinizde size 12 ya da 24 kelimeden oluşan bir şifre yazdıracak. Kelimeleri bir kağıda yazıp güvenli bir yerde saklayadıktan sonra telefonunuzun hasar görmesi ya da çalınması durumunda buradaki kelimeleri kullanarak Bitcoin’lerinizi geri alabilirsiniz.

1- MyCelium

Mycelium, zengin gizlilik ve güvenlik özelliklerine sahip popüler bir mobil Bitcoin cüzdanıdır. Cüzdan yeni başlayanlar için biraz karışık olabilir ancak halen piyasadaki en güvenli ve en hızlı platformlardan biridir. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan MyCelium, sürekli olarak güncellenmektedir.

Cüzdanın web veya masaüstü arabirimi yok. Bitcoin’lerinize yalnızca cep telefonunuz üzerinden erişebilirsiniz.

İyi haber, Bitcoin’lerinize maksimum güvenlik sağlamak için MyCelium’u Legder Nano S veya benzeri bir donanım cüzdanıyla kullanabiliyor olmanızdır.

2- BreadWallet

 

BreadWallet, muhtemelen en basit android cüzdanlardan biri. Breadwallet’ın kaynak kodu açıktır ve cüzdan içinde yalnızca oldukça basit “gönderme” ve “alma” seçenekleri bulunmaktadır. Bu, bir yandan insanın kolaylıkla alışabilmesi için oldukça iyi ancak diğer yandan cüzdanı herhangi bir gelişmiş koruma yönteminden mahrum bırakıyor.

3- Copay

 

Copay, Bitpay tarafından oluşturulan açık kaynak kodlu bir multisig cüzdan. Multisig, çoklu imzalama anlamına geliyor ve bu cüzdanda bir işlemi gerçekleştirmeden önce onaylaması için belirli bir miktarda kişiye ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bu özellik güvenlik için iyi ancak bazı durumlarda Bitcoin göndermeyi zorlaştırır. İhtiyaçlarınıza göre tercih edebilirsiniz.

4- Jaxx

Jaxx yeni ve hakkında birtakım tartışmalar dönen bir cüzdan. Cüzdanınızı telefonunuzda veya masaüstünüzde kullanabilmenize olanak tanır. Bitcoin’in dışında Ethereum veya Litecoin gibi birçok dijital para birimini saklayabilirsiniz. Bununla birlikte Jaxx ile ilgili ana tartışma konusu açık kaynak kodlu olmaması. Son zamanlarda cüzdanla ilgili topluluk çevresinde geliştiriciler tarafından gündeme getirilen bir güvenlik endişesi vardı.

Mümkünse Jaxx üzerinde yüklü miktarda Bitcoin bulundurmayın.

5- Airbitz

 

Airbitz, göz önünde bulundurabileceğiniz bir başka açık kaynak kodlu Bitcoin cüzdanı. Cüzdan basitliğiyle Breadwallet’ı andırıyor ancak başka özellikler de sunuyor. Örneğin, cüzdan üzerinde Bitcoin’i kabul eden çok sayıda işletmenin bir listesini bulabilirsiniz.

Önemli hatırlatmalar

Lütfen mümkünse bir mobil cüzdan kullanırkan aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

-Daima cüzdanınız için bir PIN kodu ayarlayın.
-Bir mobil cüzdanda asla büyük miktarda Bitcoin bulundurmayın.
-Cüzdanınızı kurarken size verilen 12 ya da 24 kelimeden oluşan kurtarma şifrenizi güvenli bir yerde saklayın.

Son olarak bilinen uygulamaları indirmeniz ve bunların resmi uygulamalar olduğundan emin olmanız güvenliğiniz açısından önem taşıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl