Apple’ın kaybettiği dava, kripto paraya ön açtı

Apple ile Fortnite oyununun geliştiricisi Epic Games arasındaki yasal mücadele sona erdi. Yasal mücadelenin konusu, App Store’daki uygulamalardaki oyun içi satın alımlarla ilgiliydi.

Bilindiği üzere Apple, uygulama içi satın alımlar dahil App Store’da yapılan tüm satın alma işlemlerinde yüzde 30’a varan pay alıyordu. Ödemelerin ise App Store’un kendi altyapısı üzerinden yapılması zorunlu kılınıyordu. Yani, bir oyunun kendi ödeme yöntemine sahip olması yasaktı.

Epic Games ise Fortnite’ın mobil sürümüne App Store ile bağlantısı kesilmiş olan bir ödeme yöntemi yerleştirmişti. Şirket, bu sayede oyun içi satışlardan elde edilen gelirin yüzde 100’ünü alabilecekti. Apple ise bu hamleye, Fornite’ı App Store’dan tamamen kaldırarak karşılık verdi.

Fortnite, bunun üzerine Apple’ı dava etti. Aylar süren davada yargıç, Apple’ın rekabete aykırı şekilde davrandığına hükmetti. Apple’ın App Store ödeme sistemini kullanmaya zorlamasının önüne geçilirken geliştiricilerin kullanıcıları, kendi ödeme sistemlerine yönlendirmelerine izin verildi.

Kripto para ödemeleri de artık mümkün olabilir

Epic Games, kazandığı davayla artık gelirlerin yüzde 100’ünü alabilecekken uygulama geliştiricileri, ödemeleri kripto para üzerinden de alabilirler. Yani, kripto para ödemeleri üzerinde çalışmalar yaptığı bildirilen Spotify’dan yine kripto para denemeleri yapan ve El Salvador’da Bitcoin kabulüne başlayan Starbucks’ın, uygulamalarında kripto para kabul etmesinin önünde bir engel yok. Böyle bir durum, kripto paraların kullanım alanını önemli ölçüde artıracak.

Öte yandan Epic Games, Google ile de benzer bir dava sürecinde. Apple davası, yasal bir emsal teşkil ettiğinden şirketin Google’a karşı da mücadeleyi kazanacağı düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl