Kripto para avcılarının başlıca hedefleri ABD, Çin ve Rusya

Group-IB tarafından yürütülen bir araştırma ABD, Rusya ve Çin'in kripto para hacker'larının başlıca hedefleri olduklarını ortaya koydu.

Uluslararası siber güvenlik şirketi Group-IB tarafından yürütülen bir araştırma ABD, Rusya ve Çin’in kripto hacker’larının başlıca hedefleri olduklarını ortaya koydu.

Araştırmacılar, 2017 yılında 2016 yılına göre daha fazla sayıda güvenliği ihlal edilmiş hesap olduğunu gözlemlediler. Ayrıca, olayların sayısının 2017’nin aylık ortalama sayısına kıyasla yüzde 689’luk bir artışla Ocak 2018’de zirveye çıktığı sonucuna vardılar. Araştırmacılar bunun kripto paralar ile ilgili coşkuya bağlı olduğunu belirtiyorlar.

Bu nedenle Group-IB uzmanları, endüstrinin kullanıcılarını savunmaya ve hacker’lara karşı savaşmaya hazır olmadığını dile getiriyorlar.

Rapordaki önemli bulgular arasında, siber suçlular tarafından kullanılan kötü amaçlı programların sayısının sürekli artışta olduğu ve kullanılan araçların devamlı olarak değiştirildiği yer alıyor. Ayrıca suçluların bankalara saldırı modellerini uyarladıkları ve kripto para borsalarına ve cüzdanlara saldırırken aynı araçları kullandıkları belirtiliyor.

Group-IB’den Ruslan Yusufov, 2018 yılında dünyadaki hack olaylarının sayısında artış olacağını söyledi:

“Artan dolandırıcılık faaliyetleri ve hacker gruplarının kripto para endüstrisine olan ilgisi, kripto paralarla ilgili kötü amaçlı yazılımların ek işlevselliği, endüstrinin kendisini savunmaya ve kullanıcılarını korumaya hazır olmadığını işaret ediyor. 2018’de daha da fazla olay göreceğiz. Kripto para endüstrisinin karanlık tarafına araştırmacılardan, bilginlerden ve akademik çevreden bir cevap gerekiyor.”

Group-IB’nin araştırması ayrıca kurbanların şaşırtıcı bir şekilde üçte birinin ABD’de bulunduğunu gösteriyor. ABD, Rusya ve Çin siber saldırı kurbanlarının en çok bulundukları ilk üç ülke. Bununla birlikte, kötü amaçlı trafiğin yarısından fazlası ise ABD’den geliyor.

→ KRİPTO PARA FİYATLARINDA MANİPÜLASYON: 6 AYDA 825 MİLYON DOLAR KAZANDILAR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl