ARB token airdrop’unda aldığı token’ların yarısını sattı

Ethereum ölçeklendirme çözümü Arbitrum, ekosistemindeki merkeziyetsiz otonom kuruluşlara (DAO'lar) tahsis edilen 120 milyon dolar değerindeki ARB token’larının dağıtımını gerçekleştirdi. Çok konuşulan airdrop’ta bazı alıcılar hemen satış yaparken, bazıları ARB token’larını kendi projelerini desteklemek için kullanacak.

Ethereum blok zinciri için işlem hızlarını artırmak ve verileri zincir dışında depolayarak gizliliği geliştirmek üzere tasarlanmış bir Katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum (ARB), projelere yönelik token dağıtımını tamamladı.

Arbitrum ağı üzerinde erken dönemde projeler inşa eden 130’dan fazla DAO’yu ödüllendirmek için yaklaşık 120 milyon dolar değerinde airdrop dağıtılırken başka bir fiyat düşüşü daha yaşandı.

Airdrop’lar, kripto projelerinin kullanıcı tabanlarını genişletmek amacıyla topluluklarına ücretsiz token dağıtılması anlamına geliyor. Airdrop, genellikle tanıtım, pazarlama veya topluluk oluşturma amaçlarıyla gerçekleştirilen bir dağıtım yöntemi olarak binlerce dolar değerinde etkin bir şekilde bedava para olarak değerlendiriliyor.

Arbitrum airdrop dağıtımında en çok token alan projeler

Zincir üstü veri takip platformu Lookonchain’in paylaşımına göre, önde gelen alıcılar arasında Treasure DAO, GMX, Uniswap, SushiSwap, Dopex, Radiant ve Balancer yer aldı.

Merkeziyetsiz oyun ekosistemi Treasure DAO ve GMX, her biri 8 milyon ARB token’ı ile en yüksek miktarı alan DAO’lar arasında yer aldı. Diğer DeFi borsaları SushiSwap ve Uniswap’ın her birine 4 milyondan fazla ARB verildi. Bunları, her biri 3 milyondan fazla ARB token’ı alan Dopex, Curve, Radiant Capital, Balancer, Protocol Guild ve 2 milyon 200 binlik Cap takip etti. Yaklaşık 130’dan fazla DAO adresinin ne kadar ARB token’ı aldığı belirlenirken ilk 10 şu şekilde sıralandı:

  1. TREASURE: 8 milyon
  2. GMX: 8 milyon
  3. UNISWAP: 378,188
  4. SUSHISWAP: 4,249,418
  5. DOPEX: 3,863,107
  6. CURVE: 3,476,796
  7. RADIANT CAPITAL: 3,348,026
  8. BALANCER: 3,090,486
  9. PROTOCOL GUILD: 3,000,000
  10. CAP: 2,961,715

Bir proje airdrop ile aldıklarının yarısını hemen sattı

Lookonchain verilerine göre, birçok proje adresinin airdrop’larını sattığı görüldü. Özellikle, oynanabilecek çeşitli mini oyunlar içeren 2D sonsuz bir evren video oyunu olan Trident DAO, aldığı airdrop’un neredeyse yarısını sattı. Trident, yaklaşık 337 bin dolar değerindeki 257 bin 540 ARB token’ı aldıktan sonra 131 bin 345’ini 1.31 dolar fiyatla 3 adres üzerinden elden çıkardı. Bu satıştan 172 bin dolar kazanıldı.

“Bu bir hibe değildir”

Arbitrum, tahsis edilen token’ların Arbitrum DAO hazinesinin ya da vakfın varlıklarının bir parçası olmadığını açıkladı. Protokol ayrıca, dağıtılan token’ların yönetişim oylamalarına katılmak için kullanılamayacağını da bildirerek, “Bu tahsisat bir hibe değildir ve ilk airdrop dağıtımının bir parçasıdır.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl