Airdrop, Türkçe kelime anlamıyla, “havadan atma” demektir. Tarihsel olarak airdrop, yiyecek ve temel malzemelerin uçakla ihtiyacı olan insanlara bırakıldığı bir yardım yöntemi. Eski savaş görüntülerinde rastlanılan uçaklardan yardım malzemeleri atılması, temelde bir airdrop’tur.

Kripto paralarda airdrop nedir?

Kripto paralarda airdrop nedir? Kripto paralar bağlamında ise airdrop tamamen yeni bir anlam kazanıyor ve “bedava coin” anlamını taşıyor. Çeşitli kripto para ağlarında, çeşitli görevleri yerine getiren kullanıcılara airdrop yapılma ihtimali mevcuttur.

Kripto paralar neden airdrop düzenler?

Şirketlerin airdrop düzenlemelerinin birkaç amacı vardır. Bu amaçlar; farkındalık yaratmak, kullanıcıları tanımlama, para toplamak, sadakati ödüllendirmek, token’ların geniş ölçekte dağılmasını sağlamak amacıyla airdrop yapılabilir.

Farkındalık yaratma

Airdrop’ların en önemli amaçlarından biri farkındalık yaratmaktır. Cüzdanında kendisine ücretsiz olarak gönderilen bir kripto para alan biri, büyük olasılıkla bu kripto parayı araştıracak ve proje hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecek. Böylece proje için daha fazla farkındalık yaratılmış ve kullanıcı tabanı genişletilmiş oluyor.

Kullanıcıları tanımlama

Bazı şirketler airdrop’ları kullanıcıları tanımlamak ve onları anlamak için kullanabilirler. Bu durumda şirketler, ideal kitlelerine iyi bir şekilde odaklanmış pazarlama stratejileri geliştirmelerine yardımcı olacak kişiler hakkında ücretsiz kripto para teşviği ile bilgi toplar.

Para toplama

Airdrop’un bir başka işlevi sermaye elde etmek olabilir. 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip kripto para projeniz varsa, bunun 2 milyon dolarını airdrop’a ayırabilirsiniz. 2 milyon dolarlık kripto parayı ücretsiz olarak dağıttığınız insanlar, sosyal medyada ve bilimum mecralarda projeniz hakkında konuşacaklar ve bu, projenizin daha çok merak edilmesi, bu yolla kripto paralarınızın değerinin artması sonucunu doğurabilir. Başlangıçta 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahipken airdrop kampanyasıyla oluşturulan farkındalıkla kripto paralarınızın değeri artabilir ve 12 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşabilirsiniz.

Sadakati ödüllendirme

Airdrop’lar, kullanıcıları projeye daha sadık kılmak amacıyla gerçekleştirilebilir. Bu gibi kampanyalar, genellikle o kripto paradan belirli bir miktar ve belirli bir süre tutulması şartıyla ücretsiz kripto para verilmesi şeklinde ilerler.

Daha adil dağılım

Piyasaya sürülen kripto paraların büyük bölümü birkaç kişinin elinde tutuluyorsa airdrop düzenleyerek bu dağılımı daha adil yapmak mümkün olabilir.

Hard fork

Airdrop’lar, hard fork’larla (sert çatallanma) da oluşabilir. Örneklendirmek gerekirse Bitcoin Cash bir Bitcoin çatallanmasıdır ve Bitcoin’den türemiştir. Bitcoin Cash, canlıya geçtiği sırada Bitcoin sahipleri, sahip oldukları Bitcoin’le aynı oranda Bitcoin Cash sahibi de oldular. Bu bir hard fork yoluyla airdrop’tur.

Airdrop nasıl alınır?

Airdrop almak için öncelikle airdrop yapma potansiyeli olan bir proje seçmeniz gerekmektedir. Ancak airdrop almak için seçeceğiniz projenin güvenilir olduğundan emin olun. Daha sonra bu ağda kripto para transferi, ticareti gibi işlemler yaparak airdrop almaya hak kazanabilirsiniz.

Airdrop’lardan nasıl para kazanılır?

Airdrop’lardan para kazanmak için genellikle airdrop yapma potansiyeli olan ağlarda işlem yapmak gerekir. Yani bir nevi görevleri tamamlayarak airdrop almaya ve para kazanmaya hak kazanmış olursunuz. Daha sonra cüzdanınıza airdroptan gelen kripto paraları belirli borsalarda satarak para kazanabilirsiniz.

Airdrop ücretli mi?

Airdrop’lara katılmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak airdrop yapacak projenin platformunda çeşitli işlemler yerine getirmek için gas fee ödemeniz gerekebilir.

Airdrop’la ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorum bölümünden ulaşın!

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl