Arjantin’den ödeme uygulamalarına Bitcoin yasağı

Arjantin Merkez Bankası, ödeme hizmeti sağlayıcılarına (PSPCP) müşterileri adına onaylanmamış dijital varlıklarla ilgili hizmet sunma yasağı getirdi. Söz konusu tedbir, Arjantin'de yaygın olarak kullanılan çok sayıda fintech uygulamasından "Bitcoin satın al" işlevlerinin kaldırılmasını gerektirecek.

Enflasyonun ve kripto adaptasyonunun en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Arjantin’de ödeme uygulamalarına Bitcoin yasağı getirildi.

Arjantin Merkez Bankası (BCRA) dün yaptığı açıklamada, ödeme platformlarının artık müşterilere Bitcoin gibi dijital varlıklar sunmasının yasaklandığını bildirdi. BCRA bunun nedeninin “riskleri azaltmak” olduğunu ileri sürdü.

Perşembe günü yapılan açıklamada, “Ödeme hizmeti sağlayıcılarının, ilgili ulusal otorite tarafından düzenlenmeyen, Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA) tarafından müşterileri için yetkilendirilmemiş olan kripto varlıklar gibi dijital varlıkları içeren işlemleri yürütmeleri veya bunlara yardımcı olmaları yasaktır.” denildi.

Açıklamada ayrıca, “BCRA’nın tedbiri, bu varlıklarla yapılan işlemlerin finansal hizmet kullanıcıları ve ulusal ödeme sistemi için yaratabileceği riskleri azaltmayı amaçlamaktadır. Bu düzenleme, PSPCP’lerin ve finansal kuruluşların uyması gereken kuralları eşit bir zemine oturtmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Sonuç olarak, Latin Amerika’nın Amazon’u olarak kabul edilen Mercado Libre gibi önde gelen platformlar artık Arjantin vatandaşlarına Bitcoin satın alma hizmeti veremeyecek.

Arjantin’de son 30 yılın en büyük enflasyonu

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Arjantin şu anda ciddi bir enflasyonist kriz yaşıyor. Enflasyon oranı son otuz yılda görülmemiş bir seviye olan yüzde 100’ü aşmış durumda.

Ülkedeki bir dizi kripto girişimi ve hatta popüler bir başkan adayı, pesonun çöküşü nedeniyle tasarruf edemeyen ya da yoksulluğa itilen sıradan Arjantinliler için Bitcoin’in bir kurtarıcı olarak kullanılmasını savunuyor.

Yasal düzenlemelerin yokluğuna rağmen, kripto paralar Güney Amerika bölgesinde ilgi görüyor. Bir blok zinciri veri şirketi olan Chainalysis’e göre Arjantin, hızla genişleyen kripto para piyasalarından biri olarak öne çıkıyor. Ülke, 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 13. sırada yer almıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl