ARK CEO’su Wood: Fed ekonomiyi değil, kendisini düşünüyor

Sürekli olarak 500 bin dolarlık Bitcoin tahminini yineleyen ve düşüncesinin arkasında olduğunu söyleyen ARK Invest CEO'su Cathie Wood, Twitter hesbaından Fed'i sert şekilde eleştirdi. Wood, ABD ekonomisinin şu anda bir resesyon içinde olduğunu, bunu ilk çeyrekte gördüklerini belirtirken, "Fed ekonomiden çok kendisini düşünüyor gibi..." dedi.

Yatırım şirketi Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood, kişisel Twitter hesabından ABD Merkez Bankası’na ağır eleştiriler yöneltti. Bir Bitcoin destekçisi olan Wood, “İnovasyon sorunları çözer” derken, elektrikli araçların da önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarını aşağıya çekeceğini söyledi.

Wood, Fed’in özellikle Temmuz ayında bir kez daha 75 baz puan artırmasının büyük bir hata olacağını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

Fed ekonomiden çok kendisini düşünüyor gibi, çünkü deflasyonist ve tehlikeli olan bazı sinyalleri gözardı ediyor. Tüketici fiyat endeksi gibi geç enflasyon göstergelerine güveniyor ve Fed’in bölge başkanlarından olan Waller, Temmuz ayında bir 75 baz puanlık artış daha talep ediyor.

“CDS yükselişleri endişe verici”

Markit tarafından yapılan ölçümde de görüldüğü gibi, Kredi temerrüt takası (CDS) yani iflasa karşı yapılan sigorta poliçeleri bu sene iki katına çıktı. CDS 2018’in sonundaki piyasa çöküşündeki seviyeyi aştı ve Kovid krizindeki seviyeye yaklaştı. CDS yükselişleri gerçekten endişe verici…

2 ve 10 yıllık Hazine tahvilleri getirileri arasındaki getiri eğrisi bir resesyonunun habericisi olarak düzleşmiş durumda… Aslında tüm rekor seviyedeki parasal genişleme ve finansal destek politikalarına rağmen getiri eğrisi tipik şekilde 250-300 baz puan değil, sadece 150 baz puan (%1,5) oldu.

“Büyüme zarar görecektir”

Büyük teşviklerle beraber getiri eğrisini sadece 150 baz puanlık artışla sınırlayan tahvil piyasası, CDS’lerin işaret ettiği deflasyonist etkileri fark ediyor olabilir. Sermaye yapısının en alt noktasında olan hisse senedi endeksleri de yükselişte.

Vardığımız sonuca göre ABD ilk çeyrek itibariyle resesyona girdi. Eğer büyük oyuncular, gerçek GSYH’yi ikinci çeyrekte büyütürlerse, rakam yılın geri kalanında düşecek ve büyüme de zarar görecektir.

“Tüketici hissiyatı 80 ve 82 resesyonundan da kötü”

Michigan Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre; tüketici hissiyatı şu anda 2008/09 finansal krizinden ve dönemin Fed başkanı Wolcker’in %15’lik enflasyonu %20’lik faiz oranlarıyla yok ettiği 1980 ve 82’deki iki resesyondan da aşağı seviyeye indi.

“Hareketler 1980’den bile daha acımasız”

Volcker, Fed fonlarını %10’dan %20’ye çıkarıp iki kat artırmıştı. Powell’ın Fed’i ise fon oranlarını geeçn sene 7 kat artırdı ve şu anda da 2 katlık bir artış yapmak istiyor. Bu hamleler şu anda Volcker’ınkinden bile daha acımasız.

Enflasyonun en iyi göstergelerinden biri ise altındır. Kovid öncesi 1350 dolar olan altın, 2020’de 2 bin dolara çıktı, daha sonra ise son 2 yılda 1840 dolara düştü. Kereste fiyatı ise %50’den fazla düştü. Eğer mal ve hisse senedi fiyatları iş gücü ve maaşlar için lider göstergelerse, ki ben böyle olduğuna inanıyorum, o zaman 1970’ler tarzı maliyet sebepli enflasyon, önümzdeki 6 ay yok olmalıdır.

“İnovasyon sorunları çözer”

Son olarak, hem petrol grupları hem de savaş, petrol fiyatlarını benim de beklemediğim seviyelere çıkarmışken tüketici tercihinin elektrikli araçlara kaymasını sağladı. Elektrikli otomobillere geçişin, petrol fiyatlarını düşüreceğine hâlâ inanıyorum. Kovid krizi sırasında sloganım, ‘İnovasyon sorunları çözer’di. Şimdi ise çok fazla sayıda ciddi sorunumuz var. ama yien de inovasyon sorunları çözer.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl