Bitcoin ETF’leri için takvim yaklaşırken başvurular ardı ardına geliyor

Temmuz ayında direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden bir ETF başvurusunda bulunan ARK Invest ve 21Shares şirketleri dün de Bitcoin vadeli sözleşmelerine yönelik bir ETF başvurusunda bulundular. Kripto paralara pozitif bakışıyla bilinen Cathie Wood'un başındaki ARK, fon yönetim şirketi 21Shares ile birleşti ve ETF ihraççısı Alpha Architect vasıtasıyla SEC'ye başvuruda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu sene herhangi bir ETF başvuusunu kabul edip etmeyeceği merakla beklenirken, ARK Invest ve 21Shares şirketlerinden yeni bir Bitcoin vadeli sözleşmelerini takip eden ETF başvurusu yapıldı.

ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF (ARKA) ismindeki borsa yatırım fonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kayıtlı olan emtia borsalarında işlem gören ya da başka yerde işlem görse de bu kurallara tâbi olan, nakit ile ödenen, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan, aktif olarak yönetilen bir fon görevi görüyor.

ETF sağlayıcısı ve ARK ile 21Shares adına bu yatırım fonu başvurusunda bulunan Alpha Architect de fonun yatırım danışmanı olacak. Yapılan başvurunun resmi belgesine göre; teklifte Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine ek olarak, fonun, likidite sağlamak için ABD Hazine tahvilleri, para piyasası fonları, nakit ve diğer araçlara yatırım yapabileceği, hatta Bitcoin vadelilerine yapılan yatırımların teminat olarak da gösterilebileceği belirtildi. Fon direkt olarak Bitcoin ya da diğer hiçbir dijital varlığa yatırım yapmayacak.

ProShares için süre Pazartesi doluyor

Bazı endüstri uzmanları SEC’nin gelecek hafta vadeli işlem sözleşmelerini takip eden bir Bitcoin ETF’ine onay verebileceğini belirtiyorlar. ProShares’in yaptığı başvuru için cevap verilmesi gereken 75 günlük süre Pazartesi doluyor. Proshares’den birkaç gün sonra başvuruda bulunan Valkyrie, Invesco ve VanEck gibi şirketlerin kararı da yine Pazartesi ya da takip eden birkaç günde açıklanabilir. SEC bu teklifler için cevaplarını erteleyebilir de…

Öte yandan direkt Bitcoin’e bağlı olan ETF başvurusu bulunan VanEck’in bir diğer başvurusu için de süre 14 Kasım’da doluyor. SEC’nin bu başvuru için erteleme kararı vermesi de söz konusu değil. Yani 14 Kasım’da VanEck başvurusu ya kabul edilecek ya reddedilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl