Bitcoin madenciliği şirketi Stronghold’dan 9000 cihazlık anlaşma

Alternatif enerji kaynaklarıyla kripto para madenciliği yapan ve bu anlamda çevreye olan zararı en aza indirgeyen ABD'li Stronghold şirketi, madencilik cihazı üreticisi iki şirket, Bitmain ve MicroBT ile toplam 9080 makinelik 4 ayrı anlaşma yaptı. Kısa vadede teslim edilecek olan 4800 adet cihaz için 35.7 milyon dolarlık ödeme yapılırken, ödeme detayları açıklanmayan kalan cihaz grubu ise 2022 ilk yarısında alınacak.

Madencilik operasyonlarını ABD’de, daha çok kömür madenlerinin olduğu Pensilvanya’da yürüten ve hidroleketrik santralinin çevreye verdiği zararla eş tutulan atık kömür ile Bitcoin madenciliği yapan Stronghold şirketi, dev madencilik cihazı anlaşmalarıyla sektöredeki gücünü iyice artırdı.

Yaz aylarında 105 milyon dolarlık yatırım alan şirket, Bitmain ve onun büyük rakiplerinden olan MicroBT ile toplamda 9080 madencilik cihazı içeren 4 ayrı anlaşma yaptı. Toplam hash rate kapasitesi saniyede ortalama 826 petahash olan bu cihazların 4800 tanesinin, Aralık ayı bitmeden ya da Ocak ayının hemen başında teslim edilmesi bekleniyor. Kalan cihazlar ise 2022 yılının ilk yarısına yayılacak bir şekilde teslim edilecek.

İlk parti için 35.7 milyon dolar

Tüm cihazlar, Stronghold’un sahibi olduğu merkezlerde kurulacak. Kısa vadede teslim edilmesi beklenen 4800 adet cihaz için şirketin toplamda 35.7 milyon dolar ödediği kaydedilirken, teslimatı daha sonra yapılacak olan 4280 cihazın ise şirketin diğer ortağı Northern Data şirketiyle, “çok uygun şartlarda” yapılan bir anlaşma sonucunda alındığı belirtildi. Şirketin elinde şu anda 54 binden biraz fazla sayıda madencilik cihazı bulunuyor ve bu cihazlar saniyede 5.2 exahash’lik kapasiteye sahipler…

“Büyümemizi daha da hzılandıracak”

Stronghold’un eş yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Greg Beard, yapılan alımlarla ilgili yorumunda ise, 3 çeyrek kazanç raporunda ilgili bilgileri yatırımcılara verdiklerini söyledi:

“3. çeyrek kazanç rapor toplantısında, yatırımcılarımıza önemli fırsatları değerlendirmeye devam edeceğimizi ce çeşitli üreticilerden madencilik cihazları alımları yaptığımızı söyledik. Bu cihaz alımlarının, hızlı şekilde büyümemizi daha da hızlandıracağına ve kısa vadeli teslimatlar ile zamanlama riskinin en az seviyeye inerek kazanç oranımızı artıracağına inanıyoruz. Bu düşük maliyetli alımlar, yeni tarz iş modelimizin önemi daha net ortaya çıkıyor. Tüm cihazları çalıştıracak kapasiteye ve enerjiye de sahibiz”

NYDIG ile 54 milyon dolarlıka anlaşma

Stronghold şirketi, 15 Aralık tarihinde de kripto para saklama hizmetleri sunan NYDIG ile tam 54 milyon dolarlık ekipman finansman anlaşması imzalamıştı. Şirketin, NYDIG’den 5 günlük kısa süre içinde bile yaklaşık 18.6 milyon dolarlık brüt ön ödeme aldığı belirtildi. Yapılan anlaşma gereği Stronghold, 25 Aralık 2023 tarihine kadar %9.85’lik faiz ile geri ödeme yapacak. Alınan fon, Bitmain’den satın alınacak olan 12 bin Antminer S19j PRO cihazı için teminat görevi görecek.

Bölgede daha önce atık kömür kaynaklı birçok yangın ve felaket yaşanırken, Stronghold’un tehlike arz eden bu atıkları kullanarak enerjiye çevirmesi büyük ses getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl