Avrupa Birliği, kripto para düzenlemesinde anlaştı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi, “MiCA” olarak anılan kripto para düzenlemesi üzerinde resmen anlaşmaya vardı. Gelişmeyi, MiCA raportörü Stefan Berger, Twitter hesabından açıkladı. Berger, “Avrupa, kripto varlıkları düzenleyen ilk kıta oldu. Parlamento, Komisyon ve Konsey, MiCA üzerinde anlaşmaya vardı. Rapörtör olarak benim için PoW [Bitcoin’in temelini oluşturan madencilik algoritması] gibi teknolojilerin yasaklanmaması önemliydi.” ifadelerini kullandı.

İki yıldır sürüyor

MiCA düzenlemesi için yapılan görüşmeler, iki yıldan bu yana devam ediyordu. İlk olarak 2020’de sunulan söz konusu düzenleme, mevcut finansal hizmetler mevzuatı kapsamında olmayan kripto varlıkların yasal çerçevesini açıkça ortaya koymayı amaçlıyor.

Bitcoin maddesiyle tartışma yaratmıştı

MiCA görüşmeleri sırasında üzerinde tartışılan taslak metin, Bitcoin madenciliğini yasaklamaya varabilecek ifadeler içerdiğinden dolayı tartışma konusu olmuştu. Gelen tepkiler üzerine, ilgili madde, Mart ayında metinden kaldırılmıştı.

Düzenleme, mevcut haliyle kripto para ihraç edecek olan ekiplerin ilgili kurumlara kayıt yaptırması ve AB içinde ofislerinin olmasını şart koşuyor. Ayrıca, stabil coin’ler için gereksinimleri de zorlaştırıyor.

Düzenleme yürürlüğe girmeden önce, projelere ve şirketlere, kurallara uyum sağlamaları için uzun bir süre tanınması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl