FED’den sonra ECB: 750 milyar avroluk hamle

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dün akşam gerçekleştirilen acil toplantı sonrasında 750 milyar avroluk acil tahvil alım programı başlattığını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, koronavirüs salgının yol açtığı ekonomik darboğazla mücadeleye ilişkin dün akşam acil bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantı sonucunda, piyasalardaki tansiyonu düşürme amacıyla 750 milyar avro tutarında acil tahvil alım programı başlatıldığı bildirildi.

Karar sonrası bir açıklama yayınlayan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, “Olağanüstü dönemler olağanüstü önlemler gerektirir. Görevlerimiz dahilinde araçlarımızın tüm potansiyelini kullanmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

750 milyon avroluk program kapsamında alımlar 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştirilecek ve program, Yunanistan tahvillerinin alımını da içerecek. Ayrıca açıklamada acil tahvil alım programının virüs salgının kriz aşaması sona erdiğinde bitirileceği belirtildi fakat bunun 2020 sonundan önce olmayacağı vurgulandı.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, bankanın aldığı bu karar sonrası yaptığı yorumda, “Merkez bankaları ya krizi 2008 ile karıştırıyor ve niteliğini anlamış değiller ya da ellerinde enstrüman bittiği için büyük rakamları kullanarak göz boyamaya çalışıyor.” dedi.

Amerikan merkez bankası FED de son dönemde kesin ve radikal kararlar aldı. Banka, bir hafta önce 1’er ve 3’er aylık repo ihaleleri açarak piyasaya 1.5 trilyon dolar enjekte edeceğini ilan etmiş, bundan birkaç gün sonra faiz oranlarını sıfırlamış ve 700 milyar dolarlık yeni bir parasal genişleme programı başlatmıştı. Tüm bunların üzerine ise henüz iki gün önce gecelik repo operasyonuyla bankalara 500 milyar dolar enjekte edileceği duyurulmuştu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl