Bitcoin madenciliği şirketi Mawson, ABD’deki kapasitesini 3 kat büyütüyor

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların gittikçe benimsenmesi madencilik endüstrisinin de her geçen gün büyümesine sebep olurken, yeni cihaz alan ve büyüme plânları yapan şirketlere Avustralya merkezli Mawson da eklendi. Şirket, ABD'deki faaliyetleri için kendisine ayrılan elektrik kapasitesini 3 kat artırıyor.

bitcoin-madenciligi (1)

ABD’de halka arz olmuş bir Bitcoin madenciliği firması olan Mawson Infrastructure Group, Georgia eyaletindeki madencilik kapasitesini 300 megawatt artırıyor. Şirket bugün yaptığı açıklamayla, bu büyüme sayesinde kendilerinin eyaletteki hash oranının 2021 sonunda saniyede 2000 petahash’e, 2022 sonunda ise saniyede 5000 petahash’e çıkacağını belirtti.

Hosting’deki tıkanma büyümeyi zorunlu kıldı

Mawson şirketinin büyüme plânına gitmesinin en büyük sebebi ise, Çin’deki kripto para madencilerine yapılan yasaklama operasyonunun ardından meydana gelen, “hosting” hizmet kapasitesinde yaşanan büyük azalma…

100 megawatt’tan 400’e…

Şirket Temmuz ayında da Georgia eyaletinin Sandersville şehri yöneticileriyle, bölgede kendilerine ayrılan elektrik kapasitesini 100 megawatt’tan 400 megawatt’a çıkarmak istemeleriyle ilgili görüşmelerde bulunduğunu açıklamıştı. Operasyon tamamlandığında, Mawson’a saatlik kw faturası da 0.04 dolar olacak.

Mawson yöneticilerinden Nick Hughes-Jones konuyla ilgili yaptığı açıklamada, büyüme operasyonunun şu anda plâna uygun olarak devam ettiğini, ikinci aşamanın Eylül ayında tamamlanmasını beklediklerini, üçüncü aşama için ise 2021’in 4. çeyreğini öngördüklerini söyledi.

Yeni jenerasyon cihazların siparişi verildi

Avustralya merkezli şirketin, ABD’deki Georgia eyaleti dışında kendi ülkesinde de tesisleri bulunuyor. Şirket geçen hafta Çinli madencilik cihazı üreticisi Canaan’dan 17 bin 352 adet yeni jenerasyon makine aldığını açıklamıştı. Mawson Nisan ayında da, yine Canaan şirketine 11760 adet madencilik cihazı için ön sipariş vermişti. Cihazların 2021 ve 2022 yıllarına yayılacak şekilde Mawson’ın ABD ve Avustralya’daki tesislerine ulaştırılması bekleniyor.

Bitcoin’in mevcut fiyatı ve zorluğu göz önüne alındığında, Canaan’ın yeni jenerasyon makinelerinin, Mawson’a saatlik kilowatt başına 0.04 dolarlık maliyetle % 90’lık bir brüt kâr marjı getirmesi tahmin ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl