Backpack ve Mad Lads: Web3 ekosisteminde bir süper uygulamanın öncüleri

Her geçen gün daha da hızlı gelişen kripto ve Web3 dünyasında öne çıkan projeler genelde, kullanıcılara sorunsuz bir deneyim yaşatmak için blok zinciri teknolojisinin tüm yönlerini sistemlerine entegre eden girişimler oluyor. Bu projeler arasında sayabileceğimiz Backpack ve Mad Lads; bir borsa, kripto cüzdanı ve NFT’leri aynı yerde tutabilen “Süper Uygulama”sı sayesinde şu ana kadar kendilerinden bahsetttirmeyi başardılar.

Aslında Backpack’in yeniden doğuşu, sağlam bir sistem kurma arzusuyla başladı. FTX’in 2022’deki büyük çöküşüyle beraber, operasyonel bütçenin yüzde 88’i kaybedilmişti. Ancak Solana topluluğundaki önemli kişilerinin desteğinin devam etmesi, proje yönetiminin bu konuda ısrarcı olmasını sağladı. Backpack ekibi, bu krizden sadece sağlam çıkmadı, aynı zamanda blok zinciri teknolojisi anlamında yeni geliştirmeler de yapmaya başladı.

Backpack’in Web3 dünyasına girişi onun xNFT protokolüyle start aldı. Bu protokol, NFT’leri, toplulukla daha fazla entegre olan dinamik varlıklara çevirmeyi amaçlıyordu. Bu NFT’ler (xNFT’ler) cüzdanların, açık ve programlanabilir Web3 uygulamalarına girebilmesine izin verdi. Bu uygulamalar içerisinde, DeFi staking’inden oyunlara ve token bazlı tartışma odalarına kadar birçok, doğrudan erişilebilen platform bulunuyordu.

Ekip, cüzdan uygulamasıyla birlikte, birbirine bağlı güçlü bir topluluk oluşturmak ve Backpack cüzdanının kullanılmasını artırmak için de Mad Lads NFT’lerini başlattı. Stratejik bir hamle olarak görülecek bu adım ile birlikte, projeye sadık bir topluluk oluşturulması ve kullanıcıların, cüzdanın özelliklerini görmesi ve onu tanıması hedeflenmişti. Solana blok zinciri üzerinde birçok sanat eserini de barındıran Mad Lads NFT koleksiyonu, ekosistem içerisinde kendini gösteren bir kültürel bir unsur haline geldi.

Backpack, daha sonra borsa dünyasına da dahil oldu ve Backpack Borsası’nın 2023’ün kasım ayında kurulmasıyla birlikte geleneksel işlemlerden merkeziyetsiz finans uygulamalarına kadar birçok özelliği kullanıcılarına sundu. Borsa 6 aydan az bir süre içerisinde, 2024’ün nisan ayı itibarıyla 600 binden fazla kimlik doğrulaması yapılmış kullanıcıya ulaştı bile… Borsa, kullanıcı katılımını artıran ve kalabalıklara güven veren geniş kapsamlı bir hizmet paketi sunarak sektör hakkında fazla bilgisi olmayan kişilerden, bu işin en küçük detayına hakim olan Web3 kalabalığına kadar büyük bir kullanıcı yelpazesine hitap etmeyi amaçlıyor.

Backpack’in en çok önem verdiği konudan biri de regülasyonlar oldu. Şirket dünya gayrisafi hasılasının %95’ine sahip olan yargı bölgelerinde lisans ve onay almak için sürekli olarak çalışıyor. Hedef bu bölgelerdeki lisansların hepsinin 2024 yılı sonu itibarıyla alınması olarak belirlendi. Bu hedef tabii ki Backpack’in volatil kripto para piyasalarında hem güvenli bir işlem alanı yaratma hem de kullancılar için şüphe duyulmayacak bir sistem kurma hedefinden gelmektedir.

Tüm bunlarla beraber, Mad Lads yaratıcılarının oluşturduğu bir kolektif hareket olan The Roster da markanın maceracı ruhunu temsil etmesinin yanı sıra, birçok ekstrem spor meraklasının katılımıyla yaratıldı. Roster grubu, tutkularını paylaşarak ve yaşadıklarını belgesel şeklinde yayınlayarak MadLads kültürünü, küresel takipçi kitlesine de tanıtıyor. Yaptıkları işler milyonlarca görüntülenme alırken, Mad Lads markasının yarattığı hikayeye de büyük katkı verdi.

Sonuç olarak hem Backpack hem de Mad Lads, Web3 dünyasında başarılı olmak için gerekli olan yenilikçi ruh ve topluluk odaklı stratejileri yaşatmak istiyor. Çok büyük bir finansal krizin içerisinden çıkıp büyük bir platform kurabilmek, sadece zorluklarla baş edebilme isteğini değil, aynı zamanda blok zinciri dünyasına olan bağlılığı da göstermektedir.

Web3 dünyası gelişmeye devam ettikçe bu tarz projeler ön saflarda mücadele etmeyi sürdürecek ve kullanıcıların merkeziyetsiz bir dünyada, hem teknolojiyle hem de birbirleriyle olan ilişkilerini yeniden tanımlayacaktır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl