Bakkt’ın hisselerinde yüzde 90’lık büyük düşüş: 10 milyar dolar eridi

Bitcoin vadeli ETF'lerinin kabul edilmeye başlandığı Ekim ayında halka arz olan ve o dönem rekor piyasa değerine ulaşan Bakkt hisseleri, çok ciddi bir düşüş yaşadı. Bakkt'ın piyasa değeri de 10 milyar dolar azaldı. Ekim ayında 50 doların üzerinde olan hisseler şu anda ise 3.40 dolar civarında...

Ekim ayında New York Borsası’nda listelen ve hisse fiyatları bir günde %200’lük artı yaşayıp rekor kıran dijital varlık piyasası Bakkt’ta terse doğru gidişat da sert oldu. New York Borsası’nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange tarafından çoğunluk hisseleri elinde bulundurulan borsanın hisse fiyatı Ekim ayında Bitcoin‘deki artışla da olumlu etkilenmiş ve 50 doları da aşmıştı.

İlk kez 1 milyar doların altına indi

Ancak Cuma günü haftanın kapanışında ise o hisse fiyatı 3.40 dolar civarındaydı. Şirketin 11 milyar dolarlık piyasa değerinin 10 milyar doları ise adeta erimişti. Yatırımcıların düşen piyasada korumaya geçmeye başlaması düzenli şekilde satışların gelmesine yol açtı ve şirketin piyasa değeri ilk kez geçen hafta 1 milyar doların da altına indi.

2.1 milyar dolarlık SPAC (özel amaçlı alım şirketleriyle birleşme) anlaşmasıyla borsaya açılan şirket, fintech devi Fiserv ve ödeme sağlayıcısı Mastercard ile önemli anlaşmalar yapmıştı. Starbucks ve ApplePay ile yaptığı ortaklıklar ise en çok ses getirenlerdi. Tüm bunlara rağmen şirket, üçüncü çeyrekte büyük bir zarar oranı açıkladı.

Bitcoin vadeli sözleşmeleri ve kurumsal yatırımcılar için saklama hizmetleri odaklı çalışan Georgia merkezli şirket 2018 yılında Kelly Loeffler tarafından kuruldu. Loeffler ise 2019 yılında Georgia’dan senatör seçilerek şirketten ayrıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl