Mastercard’ın CEO’su kripto paraları hedef tahtasına oturttu

Mastercard'ın CEO'su Ajay Banga, kripto paralara karşı düşmanca bir tavır takınarak 'çöp' olduklarını söyledi.

Mastercard’ın başkanı ve CEO’su Ajay Banga, kripto paraları ‘çöp’ olarak nitelendirdi ve çılgınca dalgalanan anonimleştirilmiş bir para biriminin bir değişim aracı olarak değerlendirilmeyi hak etmediğini söyledi.

New York’ta Hint Konsolosluğu tarafından düzenlenen New India Lecture’da konuşan Amerikan çok uluslu finansal hizmetler şirketinin CEO’su, dark web üzerindeki tüm yasa dışı işlemlerin büyük çoğunluğunun kripto para kullanılarak ödenmesi ile ilgili endişesini de dile getirdi.

Banga ayrıca ABD’deki seçim manipülasyonu soruşturmasında 12 Rus istihbarat görevlisinin Bitcoin kullandığı iddiasına da değinerek kripto para biriminin bu tür durumlarda kullanıldığını, çünkü anonim olduğunu söyledi.

Bu Banga’nın kripto paralara karşı ilk düşmanca tavrı değil. Mastercard’ın Hindistan doğumlu CEO’su, geçtiğimiz yılın Ekim ayında devlet kontrolü altında olmayan dijital para birimlerinin yine ‘çöp’ olduğunu söylemişti.

Bunların yanı sıra, Banga, Mastercard’ın bir merkez bankasının yetkisi altında bulunan veya geliştirilen bir dijital para birimini kabul etme konusundaki istekliliğini dile getirdi:

“Eğer devlet dijital para yaratırsa, oyunda olmanın bir yolunu bulacağız.”

Ajay Banga’nın merkezi olmayan kripto paralarla ilgili bu tutumuna karşın Mastercard’ın Blockchain teknolojisine oldukça ilgi duyduğu biliniyor.

→ ETHEREUM’UN KURUCU ORTAĞI: KRİPTO PARALARDA BLONLARI DAHA SIK GÖRECEĞİZ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl