Bu yazı, “Wall Street’in 2023 Beklentileri” dizisinin dördüncü yazısıdır. Önce, Fidelity’ye yer verdiğimiz ilk yazıyı, Goldman Sachs’a yer verdiğimiz ikinci yazıyı ve BlackRock’a yer verdiğimiz üçüncü yazıyı okuyabilirsiniz.

Bank of America’nın 2023 senesi beklentilerinin başında tabi ki resesyon geliyor. Diğer yatırım şirketleri resesyon beklentisi konusunda ABD ve Avrupa-İngiltere ayrımı yapsa da, BoA raporu bu ayrıma gitmiyor. Yani hem ABD hem de Avrupa ve İngiltere için resesyon beklentisi aynı. Resesyon nedeniyle bütün ekonomilerde daralma görülmesi beklenirken Çin her zamanki gibi pozitif olarak ayrışıyor. Nitekim bu rapor yayınlandıktan sonra Çin’de başlayan COVID sonrası kademeli açılma dönemi de bu argümanı destekliyor.

“Resesyon kaçınılmaz”

Resesyon beklentisi konusunda BoA raporu ‘inevitable’ kelimesini kullanıyor, yani kaçınılmaz. Bu açıkcası diğer raporlar ile karşılaştırdığımda çok güçlü bir kelime. Fidelity, BlackRock ve Goldman Sachs raporlarında buna benzer bir ifade yok ki ABD’nin resesyondan kaçabileceğine dair farklı argümanlar da var. Ancak BoA ABD için de kaçınılmaz olarak resesyonun geleceğini vurguluyor. Zaman aralığı olarak da 2023’ün ik altı ayı gösterilmiş. Yani BoA raporuna göre önümüzdeki altı ayda ABD, Avrupa ve İngiltere’de resesyon kaçınılmaz.

İlk yarıda dolarda zirve beklentisi

2023’te piyasaların takip edeceği bir diğer konu ise tabi ki enflasyon ve Fed’in para politikası. 2022 yılına başından sonuna kadar damga vuran enflasyon ve Fed faiz artışlarının 2023 senesinde ne olacağı riskli varlıkların ve elbette Bitcoin’nin performansını çok yakından ilgilendiriyor. BoA, 2023’ün ilk yarısında Fed faizinin ve dolar endeksinin zirve yapacağını öngörüyor. Zaten piyasa da Fed’den faiz artışları ve bu dönemde bitirmesi bekleniyor. Ancak bu dönemde resesyon da beklendiği için BoA özellikle S&P 500’ın önümüzdeki altı ay içinde tekrar bir dip yapacağını öngörüyor.

Hisse piyasalarının dip yaptığı bir senaryoda Bitcoin gibi diğer tüm riskli varlıkların da dip yapması muhtemel. 2023’ün ikinci yarısında ise değişen para politikası ve likidite sorunlarına müdahale ile toparlanma beklentisi oldukça yüksek. Ben bu yazıyı yazarken (17 Ocak 2023) S&P 500 4,013 seviyesinde. BoA S&P 500’ın yıl sonu beklentisi 4,000 civarında. Yani ilk ayda dip ve sonrasında toparlanma ile başladığımız yere döneceğimize dair bir beklenti var.

ABD devlet tahvili faizleri

Tahvil faizleri riskli varlıkların değerlenmesi için oldukça önemli ki son 40 yılında hikayesi de aslında uzun vadeli ABD devlet tahvillerinin kademeli olarak düşüş hikayesi aslında. Aşağıdaki grafik ABD 10 yıllık tahvilinin faizini gösteriyor.

Kaynak: CNBC

Resesyon sebebiyle hisse piyasaları dip yaparken Fed geri adım atacağı için tahviller daha çekici bir yatırım enstrümanı haline gelecektir. Nitekim BoA da bu konuda faizlerin yıl sonunda %3,25’e gerileyeceğini öngörüyor. Bu durumda daha önce çıkartılmış tahvillerden oluşan fonlar değer kazanacaklar (faiz getirileri daha fazla olduğu için).

2023 senaryosu

BoA raporunu özetlersek eğer, tekrar karşımıza şu senaryo çıkıyor: 2023 ilk yarısında sert bir resesyon, bütün riskli varlıkların olumsuz etkilenmesi, ikinci yarısında ise değişen para politikası ile riskli varlıkların 2023 başına tekrar geri gelmesi. Bu durumda ilk altı ayda tahviller, sonraki dönemde ise riskli varlıklara yatırım yapmak en mantıklı çıkarım olacaktır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl