Dev bankaların kirli para hareketine nasıl izin verdiği ortaya çıktı

kirli-para

ABD Finansal Suçlarla Mücadele Birimi FinCEN’e gönderilen bazı belgelerde, ABD doları kullanılarak kişilerin yasaklardan ve yaptırımlardan nasıl kaçtığı ve bunda dünyanın en büyük bankalarının nasıl rol aldığı gösterildi.

İçinde 2 trilyon dolarlık işlemlerin de olduğu FinCEN’den sızan bu belgelerde, bankaların para aklamadan terör finansmanına ve uyuşturucu kaçakçılığına kadar birçok para hareketini engellemedikleri görülüyor.

Belgelerde paralarını Batı’ya taşımaları yasak olan Rus oligarkların da bankaları kullanarak yaptırımları nasıl aştıkları açığa çıktı.

Sızdırılan belgeler; gizli anlaşmalar, kara para aklama ve mali suçları içeren son beş yıldaki işlemleri kapsıyor. FinCEN dosyaları olarak da bilinen bu kayıtlar, bankaların ABD otoritelerine gönderdikleri 2000 ile 2017 yılları arasındaki şüpheli işlemlerden oluşuyor. Bankalar ABD otoritelerine yapılan hareketleri şüpheli işlemler olarak bildiriyor.

2500 dosyanın oluşturduğu sızıntıların, uluslararası bankacılık sisteminin en çok korunan sırları olduğu belirtiliyor.

Bu belgeler Buzzfeed News tarafından 88 ülkedeki 108 organizasyona dağıtıldı. Bu organizasyonlarda çalışan gazeteciler genellikle mâli suçları kapsayan dosyalarla ilgileniyorlar.

ABD Hazinesi’nin bir alt birimi olan FinCEN’e, tüm dünya bankalarından bu tür şüpheli hareketler bildiriliyor. Ancak banka suçun kanıtlanmasında bir rol alamıyor. Sadece yapılan işlem şüpheli görülürse bunu, ABD kurumuna aktarıyor. İşlemlerin bildirilmesi için bankanın ABD merkezli olması da gerekmiyor. İşlemin ABD dolarıyla yapılması yeterli bir sebep olarak görülüyor.

Sızan belgelerde neler var?

  • İngiliz bankası HSBC’nin çalınan milyonlarca doların dolandırıcılar tarafından dünyanın birçok yerinde hareket ettirilmesinde rol alması.
  • ABD merkezli JP Morgan’ın, kime ait olduğu bilinmemesine rağmen Londra’daki bir şirket hesabı aracılığıyla 1 milyar dolardan fazla paranın hareket etmesine izin vermesi. Sızıdırılan bilgilerde bankanın, daha sonra bu hesabın FBI’ın arananlar listesinde ilk 10’un içinde olan bir mafya liderine ait olduğunu öğrendiği bildirildi.
  • Rusya başkanı Vladimir Putin’in en yakın ortaklarından birinin, Batı’da finansal hizmetleri kullanmasını engelleyen yaptırımlardan kaçmak için Londra’daki Barclays Bank’ı kullandığına dair bir kanıt. Paranın bir kısmı sanat eserleri satın almak için kullanılmış…
  • İran yaptırımlardan kaçmasına yardım edilen yerel bir firma hakkında Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nın uyarılarda bulunmaması…
  • Almanya’nın dev bankası Deutsche Bank’ın; organize suç üyeleri, teröristler ve uyuşturucu kaçakçılarının para aklama işlemlerinde rol alması ve paraların hareket etmesine izin vermesi…
  • Standard Chartered’ın müşteri hesaplarının bir Ürdün bankası aracılığıyla teröre finansman sağladıklarının ortaya çıkmasının ardından 10 yıl boyunca nakit paranın hareket ettirilmesine izin vermesi…
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl