Barclays: Tesla, Bitcoin’den 460 milyon $ zarar açıklayabilir

Geçen senenin hemen başında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alan Tesla'nın, son düşüşlerin ardından bu yatırımdan zararının 460 milyon dolara varabileceği belirtildi. Şirketin Çarşamba günü açıklanacak olan çeyrek kazanç raporunda rakamlar net şekilde görülecek.

İngiltere’nin önemli bankacılık kuruluşlarından biri olan Barclay’s analisti Brian Johnson, yaptığı değerlendirmede Tesla’nın Bitcoin’deki zararının 460 milyon dolar civarında olabileceğini belirtti.

İlk satıştan sonra bir daha dokunmadı

Geçtiğimiz sene Şubat ayında Bitcoin’in ciddi bir yükseliş gösterdiği dönemde yaklaşık 30 bin doların biraz üzerinde fiyatla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alan Tesla, daha sonra bu miktarın 370 milyon dolarlık kısmını Mart ayında satmıştı. Daha sonra, düşüşlere rağmen hiçbir şekilde Bitcoin satmayan Tesla’da CEO Elon Musk, SpaceX şirketi için de alım yaptığını açıklamıştı.

Banka müşterileri için yaptığını analizde zararın 460 milyon dolara yakın bir meblağ olmasını beklediğini belirten Johnson şu ifadeleri kullandı:

“Çeyrek sonuna doğru 19 bin dolara kadar düşen Bitcoin’de, 32-33 bin dolar civarından yapılan alımlar da düşünüldüğünde zararın 460 milyon dolar ya da hisse başına 0.40 dolar etrafında olmasını bekliyoruz”

Tesla’nın Bitcoin yatırımından zarar etmesini beklediğini dile getiren Johnson buna rağmen şirketin özellikle Şangay’daki fabrikasında hızlıca ürettiği 200 bin adetten fazla araçtan ötürü de, beklentilerin üzerinde rakamlar açıklamasını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Bitcoin yatırımcılarının tepkisini çekti

Hatırlanacağı üzere Musk, birçok inişli çıkışlı açıklamaları ve adımlarıyla geçen sene kripto para yatırımcılarının tepkisini çekmişti. Twitter hesabına önce Bitcoin logosu koyan, daha sonra bunu kaldıran Musk, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık BTC alımı açıklamıştı. Mart ayında Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını açıklayan Musk, sadece 2 ay sonra ise Mayıs ayında bu adımlarından, “Bitcoin madencilerinin çevreye olan zararlı etkileri” nedeniyle vazgeçtiklerini duyurmuştu. Musk’ın bu açıklamasından sonra ise Bitcoin’de çok ciddi üşüşler yaşanmıştı.

Tesla’nın çeyrek kazanç raporu rakamları yarın akşam TSİ 23.10’da açıklanacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl