Batan borsanın ‘kayıp’ Bitcoin’leri miksere gitti

Batan kripto para borsası QuadrigaCX’e bağlı ve yıllardır uykuda olan beş cüzdandan 104 adet BTC’nin harekete geçtiği görüldü. Söz konusu işlemin 17 Aralık’ta yapıldığı tespit edildi.

Müşteriler 200 milyon dolar kaybetmişti

QuadrigaCX, 2019 yılında yaşadığı iflasla on binlerce müşterisinin 200 milyon dolarlık kripto paralarını kaybetmesine yol açmıştı. İflasın nedeni ise şirketin kurucusu Gerald Cotten’in Hindistan’da gizemli bir şekilde hayatını kaybetmesiydi. Cotten’in şirkette cüzdan anahtarlarına sahip olan tek kişi olduğu, ölümüyle birlikte bu anahtarlara da ulaşılamadığı öne sürülüyordu.

Yaşanan bu durumun ardından borsanın iflas sürecini idare etmek üzere denetim şirketi Ernst & Young görevlendirilmişti. EY’nin görevlendirilmesinden bir gün sonra şirket, 104 BTC’yi daha yanlışlıkla özel anahtarlarına erişemediği cüzdanlara gönderdiğini iddia etmişti. Şirket yönetiminin geri kalan üyeleri, bunun borsa sistemindeki bir ayarın yanlışlıkla değiştirilmesinden kaynaklanan bir hata olduğunu belirtmişti

O Bitcoin’ler 4 yıl sonra hareket etti

Yanlışlıkla bir başka adrese aktarıldığı ve artık erişilemediği söylenen 104 BTC’nin 17 Aralık günü aktif hale geldiği belirlendi. BTC’ler farklı adreslere gönderilirken işlemleri gizlemeye yarayan mikser uygulamasının kullanıldığı anlaşıldı. ZachXBT‘nin tespitine göre 104 BTC’nin 70’i bu şekilde Wasabi cüzdanı üzerinden aklandı. Şimdi henüz açığa çıkmayan bir gizem merak ediliyor. O da bu Bitcoin’leri hareket ettirenin kim olduğu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Paxful CEO’su açıkladı: Ethereum’u platformdan atıyoruz

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl