Bankacılık devi BBVA ile petrol devi Repsol arasında blockchain ortaklığı

İspanyol bankacılık grubu BBVA ve İspanyol enerji şirketi Repsol, kurumsal bankacılığa blockchain temelli çözümler geliştirmek için işbirliği yaptılar.

İspanyol bankacılık grubu BBVA ve İspanyol enerji şirketi Repsol, kurumsal bankacılığa blockchain temelli çözümler geliştirmek için bir anlaşma imzaladılar.

BBVA ve Repsol tarafından üretilen ürün, Hyperledger ve Ethereum test ağı olmak üzere birçok farklı blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirildi.

Repsol’ün blockchain ve dijital test başkanı Nuria Ávalos, iş birliği hakkında şunları söyledi:

“Repsol, iş birliğinin olduğu ortamlarda aktif olarak yer almak istiyor. Blockchain, yıkıcı bir teknoloji. BBVA ile yapılan anlaşma, faaliyetimizin her alanında dijitalleşme stratejimizi geliştiriyor.”

Anlaşma, BBVA’nın son zamanlardaki kurumsal bankacılıkta blockchain teknolojisini uygulamaya yönelik olan yeni stratejisinin bir parçası.

Nisan ayında BBVA, blockchain’i kullanarak kredi veren dünyanın ilk küresel bankası olmuştu. Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla, 75 milyon avroluk kredinin mutabakat süresi günlerden saatlere indirgendi.

Geçen gün BBVA’nın CEO’su Carlos Torres, para birimlerinin volatilitesini gerekçe göstererek blockchain’in henüz olgunlaşmadığını ancak blockchain’in avantajlarının şirketler için çok önemli olduğunu söylemişti.

→ CHARLİE LEE: BİTCOİN’İN FİYATI YENİDEN TOPARLANACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl