Biden, kripto para sektöründe tartışılan altyapı tasarısını imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, kripto para sektöründe aylardır önemli bir tartışma konusu olan ve kripto paraların vergi raporlaması konusunda bazı maddeler de içeren trilyon dolarlık altyapı tasarısını imzalayarak resmen yasalaştırdı.

Tasarı, Biden’a imza için gitmeden önce geçtiğimiz haftalarda Temsilciler Meclisi’nden 206 ret oyuna karşılık 228 kabul oyuyla geçmişti.

Söz konusu tasarı, özellikle aracı tanımının kapsamı nedeniyle kripto para sektör oyuncularından yoğun eleştiri aldı. Sektörden birçok taraf, tasarının hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da bu haliyle geçmemesi için önemli bir mücadele vermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Altyapı yasası, kripto para sektörünü nasıl etkileyecek?

Yasa kapsamında, kripto para işlemlerinden alınacak olan vergiyle birlikte harcanacak 1.2 trilyon doların 28 milyar dolarlık kısmının finanse edilmesi hedefleniyor.

Oldukça geniş kapsamlı olarak yazılan aracı tanımı, sadece kripto para borsalarını değil, madencileri de kapsıyor. Bu geniş kapsamın yasaya uyumluluk konusunda sorunlar çıkaracağı tahmin ediliyor. Burak Tamaç’ın uzmancoin.com’da yer alan konuya ilişkin yazısında ifade ettiği üzere, gözler şimdi IRS ve diğer devlet kurumlarında. Vergi toplayıcı kurum IRS’in yasadaki maddeyi nasıl yorumlayacağı önemli olacak. ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımlayacağı yönetmelikle belirsizliği ortadan kaldırabileceği de belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl