Kripto para borsası Binance, Çin hükümetine duacı

Dünyanın lider kripto para borsası haline gelen Binance, bunu bir anlamda Çin hükümetinin kararlarına borçlu.

Binance, basit bir stratejiyle işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi: Çin’den kaçınmak. İronik olarak borsa Hong Kong’da kuruldu fakat Çin anakarasından uzak durdu, bunun yerine kripto para ve Blockchain’i benimseyen bölgelere odaklandı.

Çin, Binance’in yükselişine nasıl yardım etti?

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ortaya çıkan Binance, Çin’in yerel kripto para borsalarına karşı düşmanca bir tavır takındığı, borsaları kapattığı ve madencilik operasyonlarına ağır baskılar uyguladığı bir dönemde başladı. Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, geçtiğimiz ay Singapur’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada Çin hükümetinin anti-kripto para politikasının işinin büyümesine kısmen yardımcı olduğunu itiraf etti.

Çin, geçtiğimiz yılın Eylül ayında yerel kripto para borsalarını kapattı. Zhao, hızlıca Çinli yetkililerden korunmak için Tokyo’ya taşındı. Borsa, daha sonra yine hızlı bir şekilde Singapur ve Tayvan’a yayıldı. Zhao, Çin’deki borsalar, yetkililerle boğuşurken Binance’in işini inşa etmek için değerli bir zaman kazandığını söyledi.

Sonuç olarak Binance, 2018’in ilk yarısında 350 milyon dolar kar elde etti ve dünya çapında 10 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdi. İlginç bir şekilde ikinci ve üçüncü en büyük borsalar olan OKCoin ile Huobi, Pekin’de yerleşik durumda fakat Çinli müşterilere hizmet vermiyor.

Zhao, dijital paraların en güçlü destekçilerinden biri oldu ve fikirlerini dünyaya sunma konusunda çekincesi yok. Sadece geçtiğimiz ay sekiz ülkeyi ziyaret etti, işe yeni personeller aldı, yeni anlaşmalar yaptı ve çeşitli etkinliklerde kripto para topluluğuyla bir araya geldi. Bu arada Zhao, geçen yıl yaşanan kripto para krizinden bu yana Çin’e uğramadığını ifade etti.

Şimdi Binance, 10 farklı ülkede yeni borsalar açmayı planlıyor. Bu planın bir parçası olarak geçen ay Singapur’da bir borsa açtılar. Listedeki diğer ülkeler arasında Blockchain Adası olmayı hedefleyen küçük Avrupa ülkesi Malta, Uganda ve Jersey bulunuyor.

Kaynak: Blokt

→ ‘BU HABERLER BOĞADAKİ ŞENLİK ATEŞİNE ATACAĞIMIZ ÇIRA PARÇASIDIR’

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl