Binance CEO’su Zhao açıkladı: Suex ile bağlantılı adresleri kapatmıştık

Fidye yazılım saldırılarıyla mücadele kapsamında ABD tarafından yaptırım uygulanacak şirketler listesine alınan kripto para borsası Suex ile ilgili Binance CEO'su Changpeng Zhao'dan açıklama geldi. "CZ", yazdığı bilgilendirme metninde Binance üzerinde, Suex ile bağlantılı olan hesapların daha önceden kaldırıldığını belirtti.

Binance regülasyonlara uyma ve devlet otoritesini kazanma adına her şeyi yapmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen şirketin CEO’su Changpeng Zhao, son yaptığı açıklamayla birlikte önemli bir adım daha attıklarını göstermiş oldu.

“Binance ve Huobi kullanılıyor” iddiası

Bu yaz yaşanan fidye yazılım saldırıları kapsamında ABD’nin, “yaptırım uygulanacak şirketler” listesine aldığı kripto para borsası Suex’in, Binance ile bağlantılı olan hesaplarının daha önceden kaldırıldığı belirtildi. Açıklama ise “CZ”den geldi ancak genç CEO, hesapların ne zaman kapatıldığıyla ilgili bilgi vermedi.  Suex’in, müşterileri adına kripto para ticareti yapmak için Binance ve Huobi’yi kullandığı belirtiliyor.

OFAC da “Para aklama aracı” tanımını yapmıştı

ABD’li otoriteler geçen hafta yaptıkları açıklamada Rusya merkezli bir OTC yani tezgah üstü borsa olan Suex ile bağlantılı 25 adet; Bitcoin, Ethereum ve USDT adresin kara listeye alındığını açıklamışlardı. Böylece ilk kez bir kripto para borsası da ABD’nin yaptırımlar listesine girmişti. Suex borsası ayrıca, sene başında da Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından da “para aklama aracı” olarak tanımlanmıştı.

“İç güvenlik önlemlerine dayanarak hesapları kaldırdık”

CZ blog yazısında, bu hesapları iç güvenlik önlemlerine dayanarak platformdan daha önceden kaldırdıklarını belirtti:

“Duyurudaki adreslerle ilgili bilgiler ve ayrıca bizim şirket içi yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz verileri ilgili makamlarla paylaştık. Bu hesapları da platform üzerinden daha önce kaldırmıştık.  Suex gibi platformlarımızı kötü amaçları için kullanan şirketlere karşı güvenlik güçleriyle iş birliği yapmaya devam ediyoruz”

Öte yandan OFAC tarafından da daha önce kara listeye alınmış bu adreslerin bazılarının son olarak 2019 bazılarının ise 2020’de aktif oldukları belirtildi.

Adreslere gelen fon değeri 934 milyon dolar

Daha önce de kripto para araştırma ve veri firması Chainalysis, Suex’in kripto para cüzdanlarının tanımlanması konusunda OFAC’a yardımcı olmuştu. Chainalysis’in raporunda, Suex’in, büyük dolandırıcılık organizasyonlarından, hacker’lardan ve uyuşturucu satıcılarından elde edilen fonların aklanmasına yardım ettiği yazılmıştı.

Öte yandan bir başka blok zincir araştırma firması olan Elliptic de, bir değerlendirme yazısında Suex üzerindeki bu adreslerin şu ana kadar toplamda 934 milyon dolar değerinde kripto para elde ettiğini açıkladı.

Araştırmacılar, Suex’in kullandığı ve OFAC’ın hala tespit edemediği de birçok adres olabileceğini belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl