Binance CEO’su Zhao, Başkan Bukele ile bir araya geliyor

Binance CEO'su Changpeng Zhao, Bitcoin'i resmi para kabul eden Orta Amerika ülkesi El Salvador'u ziyaret ediyor. Zhao, burada Başkan Nayib Bukele ile de bir görüşme yapacak.

Bitcoin ülkesi El Salvador’un ABD büyükelçisi, bugün yaptığı açıklamada, Bitcoin’in ülkede resmi para olarak kullanımı ve Bitcoin tahvil ihracı konusunda kripto para borsası Binance’ten destek istediklerini söyledi.

Büyükelçi Milena Mayorga, gazetecilere verdiği demeçte, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun yarın (perşembe) El Salvador’u ziyaret edip Başkan Nayib Bukele ile görüşmeyi planladığını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre Mayorga, Zhao’nun ziyaretinin ülkenin Eylül ayında Bitcoin’i resmi para olarak kabul etme kararının yanı sıra Bitcoin destekli tahvil ihracı planına bir güvenoyu olduğunu dile getirdi. Zhao, Bitcoin’i resmi para yapma kararı almasının ardından Bukele’yi tebrik eden ilk isimlerden biriydi.

Hükümet yetkilileri, Bitcoin kararından sonra El Salvador’un turizm gelirlerinin yüzde 30 artış gösterdiğini bildirmişlerdi. Ayrıca 2021’de ülkenin GSYİH’si yüzde 10’dan fazla büyüme gösterdi.

Bukele, Bitcoin tahvili planını ilk olarak geçen yıl Kasım ayında duyurmuştu. Tahvil satışı yoluyla elde edilmesi planlanan 1 milyar dolarlık gelirin yarısıyla Bitcoin madenciliğine yatırım yapılacağı, diğer yarısıyla da daha fazla Bitcoin alınacağı ifade edilmişti. Tahvil ihracı için ilk etapta 15-20 Mart tarihleri belirlenmişti fakat dün bizzat maliye bakanı, erteleme kararı aldıklarını kaydederek sürecin Eylül’e kadar uzayabileceğini ima etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl