Binance CEO’su: DeFi’da yüksek getiriler uzun sürmeyecek

Kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, BNB’nin 13. yakımını tamamlamasının ardından bir blog yazısı ile geride kalan çeyrek dönemi, DeFi ve kripto para piyasasını değerlendirdi.

Zhao, DeFi’ın geride bıraktığımız çeyrek boyunca büyük ölçüde sektörün büyümesine yardımcı olduğunu ifade etti. Likidite havuzlarında artan sayıda kripto paranın kilitlenmesinin kripto paraların fiyatlarını olumsuz haberlere karşı daha dirençli hale getirdiğine değinen CEO, “Bu çeyrekte bir dizi balon patlaması, ‘rug pull’lar, fiyat düşüşleri ya da her nasıl adlandırıyorsanız onu yaşadık. Bu, merkezi olmayan bir dünyada her zaman tetikte olmanız ve kendinizi korumayı öğrenmeniz gerektiğine dair önemli bir hatırlatmadır.” ifadelerini kullandı.

“DeFi’da yıllık getiriler makul bir aralığa dönecek”

DeFi’ın kripto para dünyasına getirdiği likidite havuzları, otomatik piyasa yapıcılar, zincir içi krediler vb. dahil olmak üzere birçok temel yeniliğin kalıcı olacağına inandığını vurgulayan Zhao, bununla birlikte “Yüksek getiriler o kadar uzun sürmeyecek. Rakamlar, zamanla makul bir çift veya tek basamaklı aralığa geri dönecek.” diyor.

Zhao’nun da belirttiği gibi DeFi sektörü, son birkaç ayda çarpıcı bir büyüme yaşadı. Çok sayıda yeni DeFi platformu ortaya çıktı ve bunlardan bazıları kilitli değerde zirvelere oturdu. Yatırılan miktarın katları kadar getiri sağlayan protokoller de oldu. Öte yandan bunlar birçok uzman tarafından ponzi planına benzetildi. Bazen de Eminence gibi skandallar da yaşandı.

Zhao, uzun vadede DeFi’ın merkezi borsaları geçeceğine inandığını bir kez daha tekrarladı. Bunun bazı nedenlerden ötürü hemen gerçekleşmeyeceğini düşünen CEO, bu nedenleri DeFi’da kilitli değer yüksek olsa da aktif kullanıcı sayısının düşük olması, dünya servetinin yüzde 99.9’unun itibari para birimlerinde olması ve onları kripto para dünyasına getirmek için hâlâ merkezi borsaların itibari para köprülerine ihtiyaç duyulması şeklinde sıraladı. Zhao, ayrıca şu aşamada herkesin DeFi’ı kullanabilecek kadar teknik bilgisi olmadığını, çoğu insan için merkezi borsaların daha kolay olduğunu ekledi. CEO, zamanla bunun aşılacağına inanıyor.

Son olarak Zhao, önümüzdeki aylarda DeFi’da balonların biraz daha patlamasını beklediğini, daha fazla ‘rug pull’ ve daha fazla çıkış dolandırıcılığı olayları yaşanacağına inandığını kaydetti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl