Binance, Fransa’da soruşturma altına alındı

Binance, Fransa'da kara para aklamayı önleme yükümlülüklerinin yerine getirilmediği iddiasıyla soruşturma altına alındı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Fransa’da soruşturma altına alındı. Gerekçe ise şirketin kara para aklamayı önleme yükümlülüklerini yerine getirmemesi.

Fransız medyasından Le Monde‘nin haberine göre soruşturma, Paris savcılığı tarafından yürütülüyor. İnceleme, kara para aklamayı önleme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesinin yanı sıra, dijital varlık hizmet sağlayıcı (PSAN) işlevinin yasa dışı kullanımını kapsıyor. Borsanın KYC olarak da bilinen “müşterini tanı” prosedürlerini olması gerektiği gibi uygulamadığı iddia ediliyor.

Binance’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta yetkililerin ofisi ziyaret ettikleri belirtilirken “Fransa’da regülatörler ve müfettişler tarafından kontrol amaçlı yapılan ziyaretler, tüm finans kurumlarının tabi olduğu yasal yükümlülüklerinin bir parçasıdır.” denildi. Ayrıca, Binance’in faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda olduğu gibi, Fransa’daki tüm kanunlara da uyum sağladığı vurgulandı. “Kullanıcılarımızın bilgileri güvenli bir şekilde tutuluyor ve sadece resmi gerekçeler olduğunda hükümet yetkililerine veriliyor.” diyen Binance yetkilisi, soruşturmanın ayrıntılarıyla ilgili olarak yorum yapamayacaklarını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance, Hollanda’yı terk ediyor

Son dönemde regülatörler, Binance üzerindeki baskılarını artırdı. Borsa, geçtiğimiz günlerde de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmişti. Şirket, bugün yaptığı bir açıklamada ise Hollanda pazarını regülatörlerle anlaşma sağlanamadığından dolayı terk edeceğini bildirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl