Binance – FTX yangının ortasında 850 milyon dolarlık tasfiye

Binance ile FTX arasında yaşananlar, kripto türev piyasalarında düşüş veya yükseliş yönünde pozisyon açan çok sayıda trader’ın 854 milyon dolarlık pozisyonlarının zararla kapatılmasına neden oldu.

Bir numaralı kripto para borsası Binance’in rakibi FTX’i satın alma niyetini açıklamasının ardından piyasalar kısa bir yükseliş yaşadı, ancak sonrasında sert düşüşler görüldü. Satın alma anlaşması ortaya çıkmadan önce 15 dolardan işlem gören FTT, 21 doların üzerine çıktı fakat çok geçmeden 2.5 dolara kadar geriledi. Bitcoin fiyatında da büyük geri çekilme yaşandı. Kripto para, 18 bin doların da altına indi.

Coinglass’a göre, son 24 saat içinde türev piyasalarda 854 milyon doların üzerinde likidasyon* gerçekleşti ve yalnızca son bir saat içinde 200, son dört saat içinde 482 ve son on iki saat içinde ise 544 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi. En büyük tekil tasfiye işlemi ise Binance’te 6 milyon 700 bin dolarlık bir BTC/USDT işleminde gerçekleşti.

Likidasyon grafiği ve Bitcoin fiyatı

FTX Token (FTT) işlemlerinde 26 milyon doların üzerinde likidasyon kaydedilirken Bitcoin’de bu miktar 224, Ether’de ise 220 milyon dolardı. Solana’da da toplamda 51 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

FTT’nin fiyatı, Binance’in elinde bulundurduğu tüm FTT’leri satacağını doğrulamasının ardından pazartesi günü düşmeye başlamıştı. Binance, “likidite sıkışıklığını” aşmasına yardımcı olmak için FTX’i satın almayı kabul etti.

FTX bu haftanın başında yoğun para çekme talebinin ortasında kaldıktan sonra salı günü para çekme işlemlerini tamamen durdurdu.

*Likidasyon, yatırımcıların aşırı piyasa koşullarında neredeyse tüm anaparalarını kaybettiği durumu ifade eder.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl