Türk kullanıcılar, Binance olayının ardından Ledger cüzdanlarına yöneldi

ÖZEL – Kripto para borsası Binance’in ABD tarafından resmi olarak çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalması ve 4.3 milyar dolar ceza alması, bazı yatırımcıları endişelendirdi. Varlıklarını merkezi borsalarda tutan kullanıcılar, Ledger gibi fiziksel cüzdanlara yöneldi.

Konuyla ilgili iletişime geçtiğimiz Ledger’in Türkiye’deki resmi satıcısı Binbirçeşit’in kurucusu İlhan Gülenç, Binance ile ilgili gelişmelerden sonra büyük bir talep patlaması gördüklerini belirtti ve cüzdan satışlarında yüzde 1200 oranında artış olduğu bilgisini verdi.

Borsalarda yaşanan aksaklıklar, geçmişte de donanım cüzdanı taleplerinde büyük artışla sonuçlanmıştı. Örneğin, FTX’in geçen yılki iflası, Türkiye’de Ledger satışlarının yüzde 1700 artırmıştı. Aynı dönemde Ledger da küresel olarak şirket tarihinin en büyük satış adetlerinin kaydedildiğini açıklamıştı.

Gülenç, “Her hack ya da borsalarla ilgili yaşanan sorunlar sonrası kullanıcılar, fonlarının güvenliğini sorguluyor. Sektörün kendini ispat etmiş borsaları bile zaman zaman hack’lenme ya da yönetim kurullarındaki hatalar sebebiyle iflas edebiliyor, kapanabiliyor. Bu yüzden kullanıcılara ısrarla donanım cüzdan kullanmalarını öneriyoruz. Donanım cüzdanlarında bakiyelerini en güvenli şekilde muhafaza edebilirler. Cihaz tarafından kurulum sırasında üretilen 24 anahtar kelimeyi muhafaza ettikleri sürece fonları her zaman güvende olacak.” diyor.

Süregelen hack olayları ve problemlere karşın, donanım cüzdanı kullananların sayısı, toplam kripto para yatırımcılarının küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Tahminlere göre, sayıları 400 milyon olarak ölçülen küresel kripto para yatırımcılarının yüzde 2’sinden daha azı donanım cüzdanı kullanıyor. Ledger da geçtiğimiz yılın haziran ayında, bugüne kadar dünya çapında 3 milyonun üzerinde Nano S satışı yaptıklarını bildirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl