Binance, MENA bölgesinden ilk onayı Bahreyn’de aldı

Yaz aylarından bu yana ABD’den Singapur’a, Avrupa’dan Asya’ya kadar önemli bir coğrafyada çok ciddi regülasyon problemleri yaşayan ancak CEO Chnagpeng Zhao’nun sürekli olarak “Biz regülasyonlara uymak istiyoruz” açıklaması yaptığı Binance borsası, Körfez bölgesinden ilk resmi onayını Bahreyn’den aldı.

Lisans onayın ilk etapta prensipte verildiği belirtilirken, Binance’den yapılan resmi açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Binance, Bahreyn Krallığı’nda kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak çalışabilmek için Bahreyn Merkez Bankası’ndan (CBB) prensipte onay almıştır. Binance, tam olarak regüle edilmiş bir merkezi kripto para borsası olma plnlarının bir parçası olarak CBB’ye bir süre önce başvuruda bulunmuştur. Bu onay, Binance borsasının Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu kapsayan MENA bölgesinde aldığı ilk onaydır. Prensipte alınan onayın ardından Binance’in tam uyum sürecini de tamamlaması gerekmektedir. Bu süreç de, resmi süreçle birlikte tamamlanacaktır.”

Singapur’dan çıkıştan sonra Ortadoğu yeni merkez mi?

Bilindiği üzere Binance borsası son olarak Singapur’daki regülasyon kurumu olan Para Otoritesi’ne yaptığı lisans başvurusunu da geri çekmişti. Borsanın burada kayıtlı olan bir başka borsanın önemli düzeyde hissesini satın almasından sonra bu lisansa gerek duymadığı iddia edilmişti.

Binance, geçtiğimiz günlerde de Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi (DWTCA) ile mutabakat imzalandığını açıklamıştı. Borsa Dubai’de sanal varlık regülasyonlarının geliştirilmesine yardımcı olmayı planladığını belirtmişti.

Binance CEO’su Zhao’nun da, uzun süredir Singapur’da yaşamasına rağmen ilk evini Dubai’den alması da borsanın kurmayı plânladığı merkezi buraya çekeceği iddialarını güçlendirmişti.

Dubai hamlesinin ardından Bahreyn’den de lisans alınması Ortadoğu adımının önemini gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl