binance güvenilir mi

Binance nedir?

Binance güvenilir mi? Binance birçok kripto para biriminin, kripto para yatırımcıları tarafından alınıp satılmasını sağlayan kripto para borsalarından biridir.

Binance nedir sorusunu cevapladıktan sonra da Binance’in kuruluşuna zaman içerisinde neler yaptığına ve kim tarafından kurulduğuna bir göz atalım. Bu yazımızda sizler için Binance nedir, Binance güvenilir mi gibi sorulara yanıt verecek ve Binance’in sunduğu güvenlik önlemlerinden bahsedeceğiz.

[toc]

Binance’in sahibi kim ve ne zaman kuruldu?

Binance kurucusu kim?

Binance’in kurucusu, daha önce de yüksek frekanslı ticaret yazılımları geliştiren Changpeng Zhao’dur. 2021 itibari ile 44 yaşında olan Zhao, birkaç sene önce orta sınıf bir Çinliydi. Çin’in Jiangsu şehrinde doğan Zhao, genç yaştayken ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti ve bilgisayar bilimi üzerine eğitim aldıktan sonra Tokyo Borsası ve Bloomberg’de çalıştı. Kodlama ustası, henüz 30 yaşında değilken Bloomberg’in baş teknik müdürüydü. 2005’te broker’lar için yüksek frekanslı alım-satım sistemleri sunan bir şirket olan Fusion Systems’i kurdu. 2013’te Blockchain şirketine katıldı ve burada kripto para cüzdan ekibinin bir üyesi olarak çalıştı. Sonrasında OKCoin’e geçiş yaptı. 2017 yılının Temmuz ayında da kendi kripto para borsası Binance’i kurmaya karar verdi.

Binance hangi ülkenin borsası?

Binance, Çin’de kurulan bir kripto para borsasıdır. Ancak daha sonra Çin hükümetinin kripto paraları zor duruma düşüren yasalar ile yasal merkezini Malta’ya taşıdı.

İlginizi Çekebilir | En İyi Bitcoin Sitesi Hangisi?

Binance’in kuruluşu

1 Temmuz 2017 yılında kurulan Chanpeng Zhao tarafından kurulan Binance, Zhao’yu kripto para dünyasının en başarılı isimlerinden birisi haline getirdi.

Bunun sebepleri arasında 2017’de yaşanan Bitcoin’in 20 bin dolara ulaşma hadisesi de önemli rol oynuyor. Bu dönemde kripto para dünyasına, yatırımcılar tarafından büyük bir ilgi duyuluyordu.

Elbette bu yüksek ilgiyi karşılamak zorunda olan yapılanmalar ise kripto para borsalarıydı. Birçok kripto para borsası kullanıcıların isteklerini yerine getirmekte, yapılması gereken finansal işlemleri yapmakta zorlandı.

Mevcut platformların çoğu bu yükü kaldıramayıp, üye alımlarını durdururken Binance bu dönemde iyi bir performans gösterdi ve hızla kullanıcı tabanını büyüttü. Binance’in yükselişi bu noktada başladı. Bu yükseliş sürerken Binance, 8 aydan daha kısa süre içerisinde kripto para borsasının en büyüklerinden biri oldu.

Elbette Changpeng Zhao da bu yükselişin yararını en çok gören isimlerdendi. Zhao’nun Eylül 2018’deki serveti 1,4 milyar dolaylarındaydı. Bu servet, onu kripto para dünyasının en zenginleri arasında gösterilmesini sağladı.

Binance güvenilir mi?

Bir kripto para borsasının güvenilir olup olmadığını objektif kriterlere göre değerlendirmek gerekiyor. Burada birçok faktör devreye giriyor. Güvenilir bir borsanın şeffaf ve hesap verilebilirlik konularında iyi bir sınav vermesi gerekiyor. Bunun yanı sıra güvenlik en önemli etkenlerden biri. Platform daha önce hack saldırı yaşamış mı, yaşadıysa kullanıcılarını mağdur etmiş mi? Bu sorulara yanıt aramak gerekiyor. Öte yandan yasalara ne kadar uyulduğu da bir borsanın güvenilirliğini anlama noktasında ölçüt olabilir. Borsanın devlet tarafından verilen lisans veya lisanslara sahip olması da güvenilirliği artırıcı unsurlar. Ek olarak kripto varlıkların denetim raporlarıyla düzenli denetimden geçmesi önemli. Platformun olası bir saldırı ihtimaline karşı zararı karşılayabilecek bir sigorta fonu var mı? Sıraladığımız faktörleri göz önüne alarak Binance için objektif bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Binance hem dünya hem de Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsalarından. Bu konuda net rakamlar olmasa da Binancce’in dünyada en çok kullanıcıya sahip kripto para borsası olduğu düşünülüyor. İşlem hacmi açısından Binance yine zirvede yer alıyor.

Binance’in güvenlik önlemleri

Binance güvenilir mi sorusu etrafında Binance’te yer alan güvenlik önlemlerinden bahsedebiliriz.

 • Binance güvenlik önlemleri
  • 2FA
  • Kimlik doğrulama (KYC)
  • Oltalama engelleme kodu
  • Para çekme işlemleri için beyaz liste
 • İki Aşamalı Doğrulama

2FA ya da iki aşamalı doğrulama sistemi, Binance hesabınızı kötü amaçlı kişilerden korumak için kullanılan güvenlik önlemlerindendir.

Binance’e erişmek için ilk güvenlik katmanı, e-posta adresini ve şifrenizi kullanmanızdır. Bu ilk güvenlik katmanından sonra, bu doğrulamayı etkinleştirdiğinizde ikinci bir güvenlik katmanı olarak karşınıza çeşitli seçenekler çıkıyor.

Bu katmanlar arasında Yubikey, Google Doğrulama kodu ve SMS doğrulama kodu kullanıcılara sunulan seçenekler arasında.

Google doğrulama kodu ile güvenliğinizi arttırmak için Google Authenticator uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz. iOS veya Android’de de kullanılabilen bir uygulama olan Authenticator’ün kurulumu ve kullanımı oldukça basit.

Google doğrulama kodunu kullandıktan sonra iptal etmek isterseniz dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Hesabınızın güvenliği için Binance 24 saat hesabınızdan çekim yapılmasına izin vermiyor.

SMS doğrulaması ise 2FA için kullanabileceğiniz bir diğer güvenlik önlemi ancak yukarıda saydığımız Yubikey ve Google Authenticator’dan daha güvenli değil.

Bunun sebebi ise cep telefonu numaraları yanıltılabilir ve kopyalanabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak, güvenlik önlemlerinden birini seçebilirsiniz.

 • Kimlik doğrulama (KYC)

Kimlik doğrulama, bankaların ve kripto para borsaları gibi finansal oluşumların, kullanıcılarının güvenliklerini sağlamak için, yaptığı işlemleri anlatmak için kullanılabilir.

Bunun amacı ise, sahtekarlık, kara para aklama ve diğer yasa dışı durumları önlemektir.

Binance ve diğer kripto para borsalarında kullanıcılar bu kimlik doğrulama sürecini bitirmeden önce de kripto para hesabına sahip olabilirler. Öte yandan tam olarak doğrulanmamış bu hesaplar sınırlı işleve sahiptir.

Doğrulanmamış bir Binance hesabının günlük kripto para çekimi 2 BTC’dir. Ancak bu limiti yükseltmek için kimlik doğrulamanızı tamamlamış olmanız gerekmekte.

Kimlik bilgilerinizi doğruladığınızda para çekim limitiniz 100 BTC’ye kadar yükseltiliyor.

Kimlik doğrulama işlemi “Temel Bilgiler” ve “Kimlik ve Yüz Doğrulama” işlemlerinden oluşuyor. İtibari paralar için yatırma limitini arttırmak istiyorsanız “Adres Doğrulama” seçeneğini de tamamlayabilirsiniz.

Kimlik doğrulama kısmında, size Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş, nüfus cüzdanınızı kullanmanız gerekmekte. Ancak bu kimliğiniz üstünde fotoğraf bulunmalı.

Kimliğinizi doğrulama adını tamamladınız diyelim. Bu adımdan sonra, “Yüz Doğrulama” adımı sizi bekliyor olacak.

Bu adıma geçtiğinizde cihazınızın kamerası açılacak ve yüzünüzü tam orta noktaya getirmeniz gerekecek. Telefonunuz yüzünüzü taradıktan sonra, ekranınıza bir QR kod gelecek. Bu QR kodu cep telefonunuz yardımıyla taratmanız gerekiyor.

QR kodu taratınca, tekrardan kamera açılacak ve yüz doğrulama işlemi devam edecek. Ardından karşınıza, kimlik doğrulama sonuçlarının 7-10 iş günü içerisinde geleceğini belirten bir mesaj çıkacak.

Diğer yandan pasaport, ehliyet de kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

 • Oltalama engelleme kodu

Oltalama engelleme kodu olarak geçen doğrulama yöntemi ise sizi dolandırmak amacıyla açılan sahte Binance sitelerinden ve e-posta adreslerini engellemenizi sağlayan koddur.

Kendinize özel bir kod belirlediğinizde, bu kod tüm Binance e-postalarına dahil edilir. Yani Binance tarafından gelen tüm maillerde bu özel kod karşınıza çıkacak ve mailin size gerçek Binance tarafından gönderildiğini belirtecektir.

Oltalama engelleme kodu, kullanıcı tarafından kullanılmaya başladığında bu işlem bir daha iptal edilemez. Ancak bu kodu istediğiniz kadar değiştirme imkanına da sahipsiniz.

 • Para çekme işlemleri için beyaz liste

Binance güvenilir mi sorusunu yanıtlarken, Binance’in size sunduğu son güvenlik katmanı da para çekme işlemlerinde kullanılan beyaz liste.

Binance hesabınızda, bu güvenlik katmanı kapalıysa hesabınızdan, herhangi bir kripto para hesabına yatırımlarınızı çekebilirsiniz. Ancak bu özelliği açtığınızda hesabınızdan yalnızca sizin belirlediğiniz hesaplara yatırımlarınız iletilebilir.

Kısaca sizin belirlediğiniz kripto para hesaplarına gönderim yapmanızı sağlayan bir yöntemdir ve güvenilirdir.

Binance’in avantajları

Binance nedir, binance güvenilir mi sorularını yanıtladık. Peki Binance’i kullanmak için sebepler nelerdir?

 • Binance Avantajları
  • Uygulamanın ve internet sitesinin arayüzü oldukça anlaşılabilir. Fiyat ve hacim grafiklerini okumakta zorlanıyorsanız sizin için iyi bir seçenek olabilir.
  • Yüksek transfer işlemleri yapmıyorsanız bir gün içerisinde 2 Bitcoin kadar işlem yapma olanağınız bulunuyor.
  • Referans sistemi gayet iyidir.
  • Kripto para borsaları arasında en yüksek işlem hacmine sahip olanlardan biridir.
  • Komisyon oranları diğer borsalara kıyasla düşüktür.
  • Güvenlik uygulamaları da gelişmiştir. Yukarıda saydığımız gibi gelişmiş güvenlik önlemleri bulunmaktadır.
  • Yaptığınız işlem hacmine göre komisyon ödemeleriniz belirleniyor. Belirli sınırlamalar var ancak işlem hacminiz büyüdükçe komisyon oranları da küçülüyor.

Binance komisyon oranları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Binance’in komisyon oranları diğer borsalara kıyasla düşük. Ancak borsada yaptığınız işlemin hacmi arttıkça, ödeyeceğiniz komisyon oranları da azalıyor. Komisyon oranları, işlem hacmine ve hesapta BNB bulundurmaya göre %0.015 ilâ %0.10 arasında değişiyor.

Bu yazıda Binance nedir? Binance güvenilir mi? gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Sizler için hazırladığımız en güncel haberleri okumak için Bitcoin haberleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Okuyucular, bu sayfadaki şirket veya hizmetlerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdırlar. Uzmancoin.com, bu yazıya konu mal veya hizmetten doğabilecek zarar ya da kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl