En iyi Bitcoin sitesi: En güvenilir kripto para borsaları 2023

Yüzlerce seçenek arasından en iyi Bitcoin siteleri için seçim yapmak zordur. Bu nedenle, tecrübe ettiğimiz çok sayıda kripto para borsası arasından öne çıkanları bu listede derleyeceğiz.

Kuşkusuz güvenilir kripto para sitesi seçimi, bu işin birinci basamağını oluşturuyor. Bu seçimi yaparken güvenilirlikten işlem hacmi ve kripto para çeşitliliğine kadar çok sayıda faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hazırsanız başlayalım. Rehber biraz uzun olabilir ama tamamladığınızda sizi doğru seçime yönlendirecek ipuçlarını bulacağınızdan eminiz.

En iyi kripto para borsaları

Aşağıda en iyi ve güvenilir kripto para uygulamaları için bir özet göreceksiniz. Bu borsaların her biri, dünya çapında en çok rağbet gören, itibarı yüksek borsalardır. Ayrıca tabloda borsa üzerinde ne kadar kripto para listelendiği, merkezinin neresi olduğu, hangi kanallar üzerinden para yatırılabileceği ve komisyon oranlarına dair bilgiler de bulacaksınız. Listedikiler, en iyi bitcoin siteleri arasına adını yazdırmış, öne çıkan platformlardır.

Borsa

Hacim*

Link

Binance  

15 milyar

Bybit

1 milyar

Coinbase

2 milyar

Kraken

1 milyar

KuCoin

0.5 milyar

Gate.io

1 milyar

OKX

1 milyar

Huobi

0.5 milyar

Crypto

0.3 milyar

Bitfinex

0.2 milyar

Bitstamp

0.2 milyar

BtcTurk

0.2 milyar

Paribu

0.2 milyar

Poloniex

44 milyon

Bitpanda

5 milyon

Bitci

2 milyon

Coinlist

1 milyon

Bitexen

40 milyon

Icrypex

3 milyon

*Ortalama verilerdir ve sadece spot işlemleri kapsar.

Binance

9.5/10

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası olarak biliniyor. Türkiye'de de oldukça kullanılan bir platform olan Binance, en iyi kripto borsaları listesinde kendine yer buluyor. Binance'in mazisi çok derin değil ancak borsa, kısa sürede hızlı bir şekilde büyüdü ve güven kazandı. 2017 yılının Temmuz'unda Çin asıllı bir yazılımcı olan Changpeng Zhao tarafından kurulan Binance, 400'e yakın kripto para listeliyor.

Binance borsası, hem kripto para çeşitliliği hem de yüksek hacmiyle öne çıkıyor. Özellikle yüksek hacim, bir kripto parayı hızlı bir şekilde istenilen fiyattan satmak için şart. Binance'in Türkiye'de faaliyet gösteren Binance TR adında bir yerli borsası da var. Binance'in ana platformuna geçiş yapmak isteyen kullanıcılar, Binance TR'ye banka kanalıyla para yatırıp ardından Binance'e aktarım yapabilirler. Borsada Türk Lirası veya dolara karşılık gelen USDT, USDC üzerinden alım satım yapmak da mümkün.

Binance, az bilinen altcoin'lerde işlem yaparak fırsat arayan kişiler için uygun bir platform. Ayrıca diğer borsalardan daha gelişmiş grafikler isteyen kullanıcılara da hitap ediyor.

Artılar ve eksiler

 •  Düşük işlem ücretleri

 •  Kripto para çeşitliliği

 •  İleri düzey grafikler

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Launchpad ile ön satışlara katılma imkanı

 •  Kurumsal yapı çok şeffaf değil

Bybit

8.5/10

Bybit, en iyi Bitcoin siteleri listesine ikinci sıradan giriş yapıyor. Özellikle sponsorluk anlaşmaları ile öne çıkan borsa, kısa sürede önemli bir gelişim gösterdi. Bybit, 2018 yılında kuruldu ve birkaç yılda 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bybit, sadece borsa işi değil, kripto para sektörünün farklı alanlarında da faaliyet yürütüyor. Alım satım hizmetinin yanı sıra, şirketin girişim sermayesi kolu da güçlü. Bu yolla şimdiye kadar birçok önemli kripto girişimine yatırımlar yaptı. Bybit'in değerinin ise milyar dolar düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. Bybit, Formula 1 takımı Red Bull ile 2022 yılının başında 150 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması yaparak dikkatleri üzerine çekti. Şirket, Alman futbol ekibi Borussia Dortmund ve Arjantin Milli Futbol Takımının da sponsorları arasında.


Bybit, yolculuğuna bir kripto türev borsası olarak başlamıştı. Yani, kripto paralarla kaldıraçlı işlem imkanı da sağlıyordu. Bu hizmetini sürdürmekle beraber, aynı zamanda spot işlemleri de kullanıma sundu.

Bybit'in sahibi kim?

Bybit'in kurucu ortağı ve CEO'su aslen Çinli olan Ben Zhou'dur. Zhou, Bybit'ten önce ünlü foreks şirketi XM'in genel müdürüydü.


Borsa üzerinde işlem ücretleri, yüzde 0.06'dan başlıyor ve yüzde 0.10'a kadar yükseliyor. Ücret, işlem hacminiz arttıkça sıfıra yaklaşıyor.

Artılar ve eksiler

 •  Düşük işlem ücretleri

 •  Yüksek işlem hacmi

 •  Türev işlemlerde ileri düzey platform

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Risk almadan deneme imkanı

 •  Sık düzenlenen kampanyalarla ek fırsatlar

 •  Arayüzü başlangıçta karışık gelebilir

 •  Regüle edilmemiş bir platform

Huobi

7.5/10

Hacim ve bilinirlik açısından ilk sıralarda yer alan Huobi borsası, global bir kripto para alım satım platformudur. Huobi üzerinde, 300’ü aşkın kripto para yer alıyor ve 900’den fazla işlem eşi bulunuyor.

Ana merkezi Syschelles’te bulunan Huobi, 2013 yılında Çin’de kuruldu. Kurulduktan sonra hızlı bir ivme yakalayan borsa; Hong Kong, Güney Kore, Japonya ve ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanında ofis açtı. 2018 yılında, şirket hissesi olarak Hong Kong borsasında listelendi.

Ülkemizde de, Huobi Türkiye adında yerel bir borsa açarak Türkiye’deki kripto para ekosistemi içerisinde yer buldu. Huobi Türkiye üzerinde, farklı işlem çifti seçenekleri ile birçok kripto parayı alıp satabilirsiniz.

Huobi Global’in, 195 farklı ülkeden milyonlarda kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca, 60 farklı ödeme yöntemi ile itibari parayı kriptoya dönüştürmeyi mümkün kılıyor.

Huobi havuzu sayesinde, kripto paraları kilitlemek ve “stake” işlemlere dahil olunabiliyor. Ayrıca, buraya kilitlenen token’lar ile oylama da yapılabiliyor. Yani, borsanın bir çeşit DAO (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon) sistemine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Artılar ve eksiler

 •  Türkiye'de kayıtlı şirket

 •  Kripto para çeşitliliği

 •  İleri düzey grafikler

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Primepool ve Earn gibi özelliklerle ek kazanç imkanı

 •  Likidite derinliği iyi

 •  Kurumsal yapı çok şeffaf değil

 •  Yeni başlayanlar için karışık arayüz

Bitfinex

8/10

Kripto para piyasalarında bilinen en eski borsalardan bir tanesi Bitfinex borsasıdır. 2012 yılında kurulan Bitfinex, dijital varlık alım-satımlarında öncü bir platform olarak tanınmaktadır. Ayrıca, platform, blok zinciri teknolojisini esas alarak geliştirilmiş alım-satım araçlarına sahiptir.

Eşler arası Bitcoin borsası olarak kurulan Bitfinex, dünyanın dört bir tarafındaki yatırımcılara servis sağlıyor. Buna ek olarak, P2P vadeli borç verme işlemleri de Bitfinex üzerinde gerçekleşebiliyor.

Hong Kong merkezli borsa, iFinex Inc şirketi tarafından yönetiliyor ve yasal olarak lisansının kayıtlı olduğu ülke İngiliz Virgin Adaları olarak biliniyor. Bitfinex’in amacı, kullanıcalara kolay ve rahat bir al-sat tecrübesi sağlamaktır. Buna paralel olarak, müşteri hizmeti servisi bakımından en başarılı borsalardan bir tanesidir.

Bitfinex üzerinde kurumsallara özel bir OTC marketi de bulunuyor. Böylelikle, kurumsal firmalar için de yatırım ve al-sat hizmetleri sunuluyor. Bunun yanı sıra, Bitfinex platformu, profesyonel al-satçılar için sunulan finansal enstrümanlar sayesinde ön plana çıkıyor.

Leo Token (LEO)

Bitfinex’in ana şirketlerinden olan iFinex firması, LEO adında bir token geliştirdi. LEO token, iFinex firmasının yönetiminde olan başka al-sat platformları da dahil olmak üzere Bitfinex’te kullanılıyor. Token’ın amacı ise, Bitfinex topluluğunu güçlendirmek ve platform üzerindeki operasyonları optimize etmek.

Artılar ve eksiler

 •  İleri düzey trader'lara uygun

 •  100'den fazla kripto para

 •  Derin likidite

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Yüksek işlem ücreti

 •  Yalnızca e-posta desteği

 •  Kardeş şirketi Tether piyasada tartışma konusu

OKX

8/10

OKX borsası yenilikçi ve blok zinciri teknolojisinin öncüsü olarak bilinen bir kripto para borsasıdır. Geliştirilmiş finansal servis sağlayıcısı olarak bilinen OKX, 100’ü aşkın ülkede milyonlarca kullanıcıya hizmet sunuyor. OKX üzerindeki BTC vadeli işlemlerinde günlük 1.5 milyar dolardan fazla hacim gerçekleşiyor.

OKX borsası, Star Xu tarafından Çin’de kuruluyor fakat, borsanın ana merkezi, Malta’da yer alıyor. OK Group’a ait olan OKX firmasının, 2013 yılında kurulduğu biliniyor. Borsa üzerinde, yazının yazıldığı tarih itibari ile, 400’den fazla spot ve vadeli işlem seçeneği bulunuyor. Bunun yanı sıra, diğer borsalardan farklı olarak OKX’in sağladığı kripto para işlemleri mevcut. Örneğin; varlıklarınızı tutabileceğiniz bir borsa cüzdanı, DeFi Hub, blok keşfedicisi ya da madencilik bunlardan bazıları.


Borsadaki işlemlerde kolaylık sağlaması amacıyla OKX’in kendi token’ı olan OKB kullanılıyor. OKB token’ın global ortaklıkları bulunuyor ve kendi blok zinciri üzerinde çalışıyor. Ayrıca, OKX yeni geliştirilen blok zinciri projelerinin listelendiği bir borsa olarak biliniyor. Dolayısıyla, diğer borsalara kıyasla değerlenmesi muhtemel varlıkları görüntüleyebiliyorsunuz.

Artılar ve eksiler

 •  Düşük işlem ücretleri

 •  Kripto para çeşitliliği

 •  İleri düzey grafikler

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Jumpstart ve Earn gibi özelliklerle ek kazanç imkanı

 •  Kaldıraçlı işlem desteği

 •  Arayüz yeni kullanıcılar için karışık olabilir

 •  İşlem ücreti yapısı karışık

KuCoin

8/10

Kripto para piyasalarında global olarak hizmet veren Kucoin borsasının, dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Platform, 2017 yılında kuruluyor ve kısa bir süre içerisinde birçok kripto paranın listelendiği bir borsaya dönüşüyor. Yazının yazıldığı tarih itibari ile, KuCoin üzerinde 400’den fazla kripto para işlem görüyor.

KuCoin borsası, kripto para dünyasına yeni katılacak yatırımcılar için kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Böylelikle, piyasaya yeni dahil olan kişiler kolaylıkla al-sat işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Borsanın alanında başarılı olduğu bir diğer özellik ise, kripto para endüstrisi içerisinde en az işlem ücretini talep eden platformlardan bir tanesi olmasıdır.

KuCoin borsası, 2021 yılının Ağustos ayında Forbes’un başarılı kripto para platformlarından biri olarak seçildi.

KuCoin üzerinde al-sat için kullanılan bir bot geliştirilmiş. Böylece, zamanının çoğunu al-sat işlemlerine ayıramayacak kullanıcılar uykularında bile “trade” yapabiliyorlar. Platform, kripto para dünyasının 7x24 ve 365 gün açık olması sebebi ile böyle bir araç geliştirdiklerini söylüyor. Belirli parametreleri belirledikten sonra al-sat botunuz ile işlem yapabiliyorsunuz.

KuCoin Token (KCS)

Platform üzerinde işlem kolaylığı ve ödül mekanizması sağlayan token’ın KCS olduğunu biliyoruz. KCS, arzının sınırlı olması ve elinde tutan yatırımcılara ödül dağıtıyor olması sebebiyle popüler bir kripto para haline geldi.

Artılar ve eksiler

 •  Düşük komisyon

 •  Kolay arayüz

 •  Yüksek kripto para sayısı

 •  İyi düzeyde güvenlik özellikleri

 •  KYC'siz alım satım

 •  Bazı paritelerde düşük hacim ve likidite

 •  Yoğun trafik anlarında sistem aksaklıkları

Gate

7.5/10

Popüler kripto para ve dijital varlık borsalarından biri olan Gate.io 2013 yılında kuruluyor. Fakat, tam anlamıyla hizmet vermesi 2017 yılına kadar uzanıyor. ABD merkezli borsanın, kayıtlı adresi Virginia’da yer alıyor. Çoklu dil desteği ve yüzlerce işlem çifti sunan platformda kullanıcılar kolaylıkla al-sat işlemi gerçekleştirebiliyor.

Gate.io, Gate Technology firması altında hizmet veriyor. Kullanım kolaylığının yanı sıra kolaylıkla varlıklarınızı saklayıp haklarında bilgi edinebileceğiniz bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Platform, yeni projeleri listeleyerek yatırımcılara inovatif bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Dolayısıyla, lansmanı yapılan bir kripto paranın, ilk listelemesinin yapıldığı platformlardan bir tanesi Gate.io’dur.

Güvenlik konusuna oldukça önem veren bir platform olan Gate.io, kullanıcıların güçlü şifreler kullanmasını öneriyor. Ayrıca, ikili doğrulama yapıldığı takdirde potansiyel risklerin azaltıldığı biliniyor.

Gate.io üzerinde 300’ü aşkın kripto para ve dijital varlık, 130’dan fazla ülkede milyonlarca kişinin kullanımına sunuluyor. “Gate ekosistemi” içerisinde; Gate.io, Wallet.io, HipoDeFi ve Gatechain yer alıyor.

Artılar ve eksiler

 •  1000'den fazla kripto para seçeneği

 •  Düşük ücretler

 •  Opsiyon ve ETF'ler

 •  Türkçe destek ve arayüz

 •  Uygulamadan kullanılabilen IEO platformu

 •  Fiat para kanalı yok

 •  Kurumsal yapıda şeffaflık eksikliği

 •  Yeni başlayanlar için karmaşık arayüz

Kraken

8/10

Kraken borsası, bilinen en eski ve en büyük borsalardan bir tanesidir. 2011 yılından beri blok zinciri dönüşümünün öncülerinden olarak biliniyor. Kraken, kripto para ekosisteminin önemli noktalarından olarak gösterilen borsalar özelinde, hızlı ve kolay yatırım imkanı sunuyor. 2011 yılında kurulan Kraken, 2013 yılında operasyonlarını başlattı. Borsa, kurucu ortağı Jesse Powell tarafından yönetiliyor.

Kraken kullanıcıları, farklı türlerdeki itibari paraları kullanarak kripto para satın alma işlemi gerçekleştirebilir. Bu paraların arasında; ABD Doları, Kanada Doları, Euro ve Japon Yeni bulunuyor. 

Borsa üzerinde 69 farklı kripto para alım satımı yapılabiliyor. Bunların arasında; ETH, XMR ve EOS gibi bilinirliği yüksek ve demirbaş olarak adlandırılan kripto paralar bulunuyor. Bununla birlikte, Kraken kullanıcıları, bağladıkları banka hesaplarına kolaylıkla para aktarımı yapabiliyorlar. Ayrıca, kripto paraların dijital cüzdanlara aktarımı da basit bir şekilde gerçekleşiyor.

Artılar ve eksiler

 • Sektördeki en eski borsalardan

 • Yasal merkezi ABD

 • İleri düzey grafikler

 • Daha önce hack'lenmedi

 • Türkçe arayüz

 • Geniş ürün yelpazesi

 • Telefonla müşteri desteği yok

 • Yeni başlayanlar için karışık

Bu yazıda en güvenilir kripto para uygulamaları hakkında kapsamlı bilgilere yer verdik. Bir uygulamayı veya platformu seçmeden önce araştırıp incelemeniz önerilir. Bu sayede isteklerinize en uygun platformu tercih etmiş olacaksınız. Bitcoin siteleri hakkında daha geniş bilgi için aşağıda bulunan yorum bölümünden sorularınızı iletebilir, içerikten yararlandıysanız yine yorum bölümünden teşekkürlerinizi gönderebilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl