Binance’ten Ukrayna’nın talimatıyla hesap blokesi

Kripto para borsası Binance, Ukrayna polisinin talebi üzerine bir Rus kullanıcının hesabını dondurdu.

Binance, Ukraynalı yetkililerin talimatıyla en az bir kullanıcısını engellemiş gözüküyor. Engellenen kullanıcı ise Rusya dışında hiçbir zaman bir kripto para işlemi gerçekleştirmediğini iddia ediyor.

Hesabı kapatılan müşteri borsada, Alexander M. kullanıcı adıyla gözüküyor. Elde edilen bilgiye göre ise hesap 7 Ocak itibariyle donduruldu.

Yerel haber sitesi RBC.ru‘daki habere göre; Alexander’e hesabının dondurulduğu bilgisi e-mail yoluyla verildi.

E-postada şöyle denildi:

“Hesabınız şu anda Ukrayna polisinin incelemesi altında. Konuyla ilgili olarak onlarla iletişime geçebilirsiniz.”

Ukrayna polisinin bu kişiyle ilgili hangi sebeple bir araştırma içerisinde olduğu ise bilinmiyor. Rus vatandaşı olan Alexander ise ülkesinin dışında hiçbir zaman bir kripto para işlemi gerçekleştirmediğini söylüyor. Yine de borsadaki birikimlerine “‘müşterinizi tanıyın’ kontrolleri” gerekçesiyle ulaşamıyor.

Alexander hesabının ani bir kararla dondurulma sebebinin yakın zamanda satın aldığı sabit para birimi Tether (USDT) olduğuna inanıyor. 23 Aralık tarihinde bir miktar USDT aldığını belirten kullanıcı, ödemeyi, satın aldığı kişiye nakit olarak yaptığını ve o kişinin de Binance hesabına bunun karşılığında USDT yolladığını söyledi.

Hesabının dondurulduğunu öğrenen Alexander ise bunun hemen ardından kendisine USDT gönderen kişiyle iletişime geçti ve o kişi de hesabının 2 haftadır dondurulmuş olduğunu, bununla ilgili de borsanın kendisine bir açıklama yapmadığını söyledi.

Alexander bunun üzerine borsanın müşteri hizmetleri departmanına başvurdu. Borsadan verilen cevapta ise hesabının açılmasını istediğini belirten yazıyla birlikte yüzünün ve pasaportunun olduğu bir fotoğraf çekmesi istendi. Tüm bunlar yapıldıktan sonra ise Alexander’a hesabının kontrol altında olduğu ve 30 gün içinde kendisine yanıt verileceği belirtildi.

Binance Rusya’nın başındaki isim olan Gleb Kostarev ise konuyla ilgili olarak, otoritelerden gelen bu tür talep ve talimatlardan dolayı böyle olayların yaşanmasının normal olduğunu söyledi. Kostarev ayrıca basına, FUD* yaymamalarını da söyledi.

*FUD = fear (korku), uncertainty (belirsizlik) and (ve) doubt şüphe)

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl