Binance’teki Bitcoin sayısı Coinbase’i geçti

Popüler kripto para anlisti Will Clemente, Glassnode verilerine dayandırarak verdiği bilgide Binance borsasındaki Bitcoin sayısının, Coinbase'i geçtiğini belirtti. Son 1 haftada Coinbase'den 10 bin BTC çıkarken, Binance'e ise 20 bin BTC'lik giriş oldu.

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler birçok borsanın da belini ciddi şekilde bükerken, ABD’nin en büyük borsalarından biri olan Coinbase, platformdaki Bitcoin sayısı bazında Binance’e geçildi.

Bu önemli bilgi ise zincir üstü veri analisti Will Clemente’den geldi. Clemente Glassnode verilerine dayandırdığı tweet’inde, “En çok BTC’ye sahip olma konusunda Binance Coinbase’i geride bıraktı” dedi.

Yukarıdaki grafikte verilen bilgiye göre, Binance borsasında bulunan Bitcoin sayısı 600 bin adedi geçerken, Coinbase’dekiler ise bu rakamın altına düşmüş gözüküyor. Hatırlanacağı üzere, Coinbase platformdaki BTC sayısı bakımından uzun süre 1 numarada yer almıştı. ABD’li borsanın tuttuğu Bitcoin adedi bir dönem 800 bini de aşmıştı. Ancak sektörde yaşanan büyük rekabet, son dönemde bu sayının gittikçe azalmasına sebep olmuştu.

Bir başka zincir üstü platform Coinglass da, 18 Haziran günü için tutulan BTC sayısında Coinbase’in 618 bin, Binance’in ise 504 binde olduğunu göstermişti. Dolayısıyla sadece 1 aylık sürede Binance’e çok ciddi girişler, Coinbase’den ise 20 bin kadar çıkışların olduğu aşikar… Son 1 haftadaki rakamlar ise daha çarpıcı… Glassnode verisine göre son 1 haftada Binance’e 20 bin adet BTC girişi olurken, Coinbase’den ise 10 bin 888 BTC çıkışı oldu.

Coinbase çalışanı tepki gösterdi

Bu bilgilerle ilgili ise bir Coinbase çalışanı olan Nick de Bontin, Clemente’ye tepki gösterdi. Bontin, “Üzgünüm ama bu bilgiler çok tutarsız. Hangi borsanın ne kadar BTC tuttuğunu kim bilebilir? Muhtemelen bu grafiği hazırlayanlar sıcak cüzdanlara ve işaretlenmiş adreslere bakıyorlar ama borsaların fonlarının büyük bölümü ya soğuk cüzdanlarda ya da işaretlenmemiş ve takip edilmeyen adreslerde tutulur” yazdı.

Coinbase kullanıcıları arasında panik

Öte yandan bu grafiğin sosyal medyada yayılması ve Reddit’te Coinbase borsasına girilemediği yönünde yapılan paylaşımlar, borsa müşterileri arasında da paniğe sebep oldu. Bazı kullanıcılar ise, çekim işlemlerinde sorun yaşadıklarını belirttiler ve borsanın reklam tweet’lerine tepki gösterdiler.

CZ mesajı vermişti

Hatırlanacağı üzere Binance CEO’su Changpeng Zhao da kısa süre önce verdiği bir röportajda, “Biz de SuperBowl gibi önemli etkinliklere pahalı reklamlar verebilirdik ama şansımızı zorlamadık. Birçok borsa çalışan sayısını azaltırken biz bugünlerde alım yapmaya devam ediyoruz” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl