Mt. Gox’tan açıklama var: 140 bin BTC’yi geri ödemeye hazırlanıyor

Bir dönemin en büyük Bitcoin borsası konumunda olan ancak daha sonra hack'lenen ve iflas eden Mt Gox, mağdur kullanıcılara ödeme yapmaya başlayacağı yönünde e-mail göndermeye başladı.

mtgox

İflas ettiği 2014 yılına kadar, döneminin en büyük Bitcoin borsası olan ve dünyadaki toplam hacmin %80’inini elinde bulunduran Mt. Gox borsası, uzun yıllar sonra hack olayından mağdur olan kullanıcılarına ödeme yapmaya başlayacak gibi gözüküyor.

Twitter’da ekran görüntüsü paylaşılan bir e-postaya göre, “rehabilitasyon plânı” olarak adlandırılan yeniden ödeme sisteminden sorumlu mütevelli heyeti, şu sıralar kullanıcılara ödeme yapmaya hazırlanıyor ve mağdurların e-posta adreslerine de, konuyla ilgili gerekli olan belgeleri göndermeye başladı.

E-posta’da, “Rehabilitasyon plânı mütevelli heyeti, 16 Kasım 2021 tarihinde Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından onaylanan yeniden ödeme plânı çerçevesinde, kullanıcılara ödeme yapmaya hazırlanmaktadır. Lütfen, ödeme süreciyle ilgili önemli ve gerekli bilgilerin bulunduğu e-posta’yı dikkatlice okuyunuz” yazıyor.

200 bin BTC kurtarılmıştı

Bilindiği üzere Mt. Gox döneminde Bitcoin işlemleri saniyeler değil, bazı dönemlerde günler sürüyordu. Bugün Stellar’ın yaratıcısı olarak bilinen Jed McCaleb’in bir kart değişim sitesi olan platformunu 2010’da satın alan Mark Karpeles adında genç bir Fransız girişimci, siteyi Bitcoin borsasına çevirmişti.

Dönemin uzmanları Karpeles’i, Bitcoin borsasını bir oyun sitesi olarak görme ve güvenliğe çok fazla önem vermeme konusunda eleştiriyor. Site birkaç yıl içinde defalarca hack’lenmiş ve toplamda 850 bin Bitcoin çalınarak şirketin iflasına neden olmuştu. Daha sonra ise 200 bin Bitcoin kurtarılmış, Japonya hükumetiyle yapılan çalışmalar sonucunda ise, borsaya bir mütevelli heyeti atanarak yeniden ödeme planı oluşturulmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl