Birleşik Krallık’ta Bitcoin ATM’leri için kapatma kararı

Son dönemde birçok kripto para şirketinin hem internet hem de metro ile otobüs duraklarından kaldırıldığı ve şirketlere önemli yaptırımların uygulandığı Birleşik Krallık'ta, nakit para ödenerek Bitcoin alımının yapılabildiği noktalar ve ATM'ler için de kapatma kararı çıktı. Ülkenin regülasyon kurumu FCA yaptığı açıklamada, "Birleşik Krallık'ta çalışan kripto ATM makineleri konusunda endişeliyiz ve bu nedenle makinelerin kapatılmasını talep ettik." ifadelerini kullandı.

Yaz aylarından bu yana birçok kripto para borsasına yaptırım uygulayan ve reklamlarını kaldırıp yasaklayan Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) şimdi de Bitcoin satış noktalarının yasa dışı olduğuna hükmetti. The Telegraph‘ın haberine göre FCA, kripto para ATM sağlayıcısı şirketlere yazdığı resmi yazıda operasyonları durdurma kararını da tebliğ etti.

Marketlere de uyarı gitti

Dünyadaki Bitcoin ATM’lerini takip eden bir platform olan Coin ATM Radar’a göre Birleşik Krallık bölgesinde toplamda 81 ATM bulunuyor. Çoğu mahallerdeki marketler ile diğer büyük süpermarketlerin içinde bulunan bu ATM’ler için işletmelere de uyarı yazısı gittiği belirtildi. Birleşik Krallık’taki ATM’leri işleten 8 şirket bulunduğu belirtilirken, bu şirketlere makinelerin kapatılması ve dükkan ile işetmelerden de en kısa sürede kaldırılması talimatı gitti.

Para aklama şüphesi

FCA’in yasak getirme sebebinin ise, özellikle küçük meblağlar ile yapılan işlemler konusunda ATM’lerin birçok regülasyonu barındırmaması olduğu ve para aklama tehlikesi şüphesi nedeniyle bu kararın alındığı kaydedildi. Bu hafta başında İngiliz medyasından The Telegraph da, kara para aklama iddiaları ve bunları reddeden bir Bitcoin ATM’si işletici şirketin yasal itirazını haberleştirmişti.

33 firma kayıt yaptırdı, 22’si ise beklemede…

Son dönemde FCA, özellikle kripto para firmalarına karşı sert bir tavır takınmış durumda. Bitcoin başta olmak üzere diğer dijital varlıkların satışına izin veren firmaların mutlaka kendilerine kayıtlı şirketler olması gerektiğini belirten FCA’e şu ana kadar 33 firma kayıt yaptırdı ve 22 tanesi de onay bekleme listesinde yer alıyor. Uzmanlar ise bu rakamın çok az olduğunu belirtiyor. FCA ayrıca verdiği bilgide, kurallar uymayan ve kayıt yaptırmayan yaklaşık 110 firmanın da kapatıldığını belirtti.

“Para aklayıcılar görünmemek için kullanıyor”

Birleşik Krallık’ta bir Bitcoin ATM sağlayıcısı olan Gidiplus şirketi, kısa süre önce FCA’in bir lisansını reddetmesi üzerine kararı bozmaya yönelik bir yargı incelemesi istemiş ancak yapılan incelemenin ardından davayı kaybetmişti.

FCA, davanın ardından Gidiplus’a verdiği bilgide, 250 sterllinden daha az yapılan yatırma ve çekme işlemlerinde kimlik doğrulama kontrollerinin yetersiz kaldığını ve para aklayıcıların bu makineleri az meblağlar şeklinde plânlarına alet ettiklerini belirtmişti.

FCA: Makinelerin kapatılmasını istiyoruz

Kurumdan yapılan açıklamada ise tüm ATM işleticisi şirketlerin Birleşik Krallık regülasyonlarına uymakla mükellef oldukları belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Birleşik Krallık’ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan kripto para ATM’leri FCA’e kayıtlı olmalıdır ve Birleşik Krallık kara para aklama düzenlemelerine de uyumlu hale gelmelidir. Bu yüzden kripto para ATM’lerinin işletmelerinden makinelerini kapatmalarını istedik ve aksi takdirde yaptırımlar maruz kalacaklarının bilgisini verdik. Birleşik Krallık’ta çalışan kripto ATM makineleri konusunda endişeliyiz ve bu nedenle makinelerin kapatılmasını talep ettik.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl