Birleşmiş Milletler kurumundan kripto para uyarısı: Tehlike yaratır

Birleşmiş Milletler'e bağlı bir kurum olan Ticaret ve Gelişim Birliği (UNCTAD) özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan kripto para alımları konusunda bir "uyarı" yayımladı. Birlik, kripto paraların, ülkelerin makroekonomik istikrarının yanı sıra parasal egemenliğine de tehdit oluşturduğunu belirtti.

Dünyada kripto paralara karşı çıkan kurumlara Birleşmiş Milletler’in komitelerinden biri olan Ticaret ve Gelişim Birliği (UNCTAD) de katıldı. Birlik yaptığı açıklamada, kripto paraların sermaye kontrolleri konusunda engel çıkarabileceğini belirtti.

“İstikrarsız finansal varlıklar”

UNCTAD’ın uzun açıklamasında kripto paralardan “özel dijital paralar” olarak bahsedilirken, bu tarz paraların ödemeleri kolaylaştırsa da finansal istikrarı bozacak varlıklar oldukları yazıldı:

“Bu tür özel dijital paralar bazı kişileri ödüllendirmiş olabilir ya da ödemeleri kolaylaştırabilir ancak istikrarsız finansal varlıklar olmalarının yanında sosyal riskler de getirmektedirler”

“Enflasyondan korunmak için alınıyor ama…”

Bir rapor edasıyla yazılan yazıda, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kripto paralara olan ilginin her geçen gün arttığı, kalabalıkların enflasyondan korunmak için bu yola başvurduğu belirtildi:

“Kripto paraların fazla ilgi görmesinin nedeni, ödemeleri kolaylaştırması ve enflasyona karşı koruma sağladığı iddialarıdır ancak endüstride yaşanan son düşüşler yaşanan riskin ne kadar büyük olduğunu da göstermektedir”

“Ülkelerin egemenliği tehlike altına girer”

IMF’nin de referans gösterildiği yazıda kripto paraların sadece finansal istikrar için değil, egemenlik için de bir tehlike arz ettiği yazıldı:

“Eğer kripto paralar geniş bir alanda ödemelerde kullanılmaya başlarlarsa, ve hatta resmi olmadan yerel paraların yerini de alırlarsa, bu durum ülkelerin parasal egemenliğini de tehlike altına sokar. Bunun gibi bazı sebeplerden ötürüdür ki, IMF de kripto paraların resmi para ilân edilmesinın riskli olduğunu belirten görüşler sunmuştur”

Hatırlanacağı üzere, Bitcoin‘i resmi para ilân eden El Salvador, IMF ile yaptığı kredi görüşmelerinden bu yüzden olumlu sonuçla ayrılamamıştı. IMF ayrıca, enflasyon oranlarının çok yüksek olduğu ülkelerin başında gelen Arjantin’e de son verdiği 50 milyar dolarlık kredide de, kripto para alımlarının ülkede zorlaştırılma şartını koşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl