Birleşmiş Milletler’den mülteciler için Stellar adımı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Mülteci Kurumu, Ukrayna'da evlerini kaybetmiş ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için kripto para çözümüne geçiyor. Stellar tabanlı mobil cüzdan Vibrant vasıtasıyla mültecilere USDC dağıtılacak.

stellar-xlm

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Rusya savaşından etkilenen Ukrayna vatadanşlarının eline daha çabuk ve kolay şekilde para geçebilmesi için kripto para çözümünü tercih etti.

Hazırlanan programa göre; Stellar tabanlı mobil cüzdan Vibrant vasıtasıyla mültecilere uSDC gönderilecek. Pilot uygulama ilk olarak Kiev, Lviv ve Vinnitsia şehirlerinde test edilecek. Bu 3 şehir, savaşta evlerini kaybeden insanların en fazla göç ettiği şehirler olarak biliniyor.

USDC’leri cüzdanlarına gelen kişiler, daha sonra bu kripto parayı dolar,euro ya da yerel paraya çevirebilecekler.

“Blok zinciri ve kriptonun gücü görülüyor”

Savaşın ilk günlerinden bu yana kripto para yardımlarının toplanmasında adını en çok duyduğuuz isimlerden biri olan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu tür durumlarda blok zinciri teknolojisi ve kripto paraların önemini, gücünü bir kez daha görmüş oluyoruz” dedi.

Stellar Vakfı, 2021 yılında da Ukrayna hükumetiyle bir ortak çalışma anlaşması imzalamış ve Ukrayna yerel parası olan grivna’nın dijital versiyonunun Stellar blok zinciri üzerinde çıkarılması konusunda denemelere başlanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl