CNBC’de Bitcoin yorumu: 2020’nin sonuna kadar yeni zirve

CNBC'de bir programa konuk olan Tom Lee, Bitcoin'in 2020'nin sonuna kadar yeni bir tarihi zirveye erişeceğini ileri sürdü.

Bitfinex ve Tether’la ilgili haberlerden önce CNBC’nin Futures Now programına konuk olan ünlü Wall Street analisti Tom Lee, neden Bitcoin‘de hala iyimser olduğunu ve önümüzdeki 20 ay içinde neden Bitcoin’in en yüksek seviyesine ulaşmasını beklediğini açıkladı.

Lee, sadece boğa piyasalarında görülen 11 işaretten bazılarını yakın zamanda gördüğümüzü söyledi. Zincirdeki işlem hacimlerinin yıldan yıla kıyas bazında pozitife döndüğüne dikkat çeken Lee, büyük teknik engel olarak nitelendirdiği 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkıldığını ve günlerdir beklenen altın çaprazın oluştuğunu söylüyor. Analist, OTC (tezgah üstü) piyasalarda da işlem hacimlerinde artış yaşandığını ifade ediyor. Lee, bu konuyu şöyle detaylandırıyor:

“Kurumsal yatırıma aracılık etmede oldukça önemli bir role sahip olan OTC şirketlerine sorduk, hepsi de müşteri başına işlemlerde %60’a – %70’e varan yükselişten söz ettiler. Temeller ve teknik yapı gelişiyor. HODL’cıların faaliyetleri artıyor.”

Lee’ye göre bu işaretler kripto para piyasasında acımasız bir kıştan sonra yavaş yavaş bahar durumuna girmeye başladığımızı gösteriyor. Yine ona göre 2020’nin sonuna kadar Bitcoin’de yeni bir tarihi zirve yaşayacağız.

Lee geçtiğimiz günlerde eski balina cüzdanlarının Bitcoin almaya başladığına ve sektörde pek çok olumlu gelişme yaşandığına dikkat çekmiş ve Bitcoin’in adil değerinin 14,000$ olduğunu söylemişti.

Bitcoin’in 2018 boyunca MSCI’nın Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ni aşağı çektiğini vurgulayan Lee, BTC 2018’de %70 düşerken bu endeksin de %27 düştüğünü belirtti. Ancak onun tahminlerine göre, 2019’da gelişmekte olan piyasalar, ABD hisse senetlerini geride bırakacak ve eğer Bitcoin makro piyasaları yakalayabilirse 10,000$ veya 20,000$’a kolaylıkla ulaşacak.

Hâlâ kötümser olmak için sebepler

Lee böyle düşünse de herkes onunla aynı kanıda değil. Bugün New York Başsavcılığı’nın Bitfinex ve Tether hakkında soruşturma başlattığı haberi piyasayı sarstı ve Bitcoin bir anda 5,000$’lara kadar geriledi. Bu durum, piyasanın henüz çok yeni olduğunu göstermesinin yanı sıra büyük bir sermaye akışına hazır olmadığının bir göstergesi olabilir.

Teknik göstergeler de pek iç açıcı değil. RSI ve TD Sequential indikatörleri Aralık ayının başlarında görülenin tam tersini gösteriyor.

Eğer tarih tekerrür ederse Bitcoin 4,200$ – 5,800$ bandında uzun bir konsolidasyon periyodu geçirebilir. Lee, Bitcoin’in 4,700$’lara düşerek 50 günlük ve 200 günlük üssel hareketli ortalamanın altına indiği takdirde altın çaprazın geçerliliğini yitireceğini ve bu durumda aşağı yönlü hareketin muhtemel olduğunu kötü bir senaryo olarak dile getiriyor.

Amiral gemisi kripto para Bitcoin, bu satırların yazıldığı sırada 5,105$’dan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl