Bitcoin 0.08 dolarken madencilik yaptı ama şifreleri kaybetti

Madenciliğini yaptığı ya da sadece sakladığı Bitcoin'lerin cüzdan şifrelerini kaybedip üzücü bir hikayenin kahramanı olan kişilere bir yenisi daha eklendi. 7. sınıftayken yaptığı Bitcoin madencilikten 20 BTC elde eden Güney Afrikalı bir genç, uzun zamandır anahtar kelimelerini bulamıyor. 20 Bitcoin'in şu anki değeri ise 900 bin doalrdan fazla...

Yeni bir anahtar kelime ve dolayısıyla servet kaybetme hikayesi de Güney Afrika’dan geldi. Yaklaşık 10 sene önce, henüz 14 yaşındayken Bitcoin madenciliği yapan ve 20 Bitcoin elde etmeyi başaran Mark Michaels takma ismini kullanan mühendis, bugünlerde madencilik yaptığı bilgisayarından sildiği anahtar kelimelerini bulmaya çalışıyor ancak bunu başaramıyor.

0,0008 dolardan 0,08 dolara yükselen Bitcoin

Güney Afrika’nın en büyük teknoloji haber sitesi MyBroadband’da yer alan habere göre, Michaels’ın madencilik yaptığı dönemde Bitcoin büyük bir yükseliş yaşamış ve 0.0008 dolardan 0.08 dolara yükselmişti. Bugün ise yaklaşık 47 bin dolar olan BTC dünyanın en büyük kripto parası konumunda… Eğer Michaels bu BTC’leri bugün ABD dolarına dönüştürmek isteseydi yaklaşık 940 bin dolarlık bir meblağ elde edecekti.

Bilgisayardaki metin dosyasına kaydetti ama…

Michaels madencilik yaptığı günleri net şekilde hatırlamıyor. “Orijinal Bitcoin yazılımı kullandığımı düşünüyorum. Bu da cizdan anahtarı ve şifre gerektiriyordu” diyor.

“Veri kurtarma yazılımı da denedim”

Cüzdan özel anahtarlarını ve şifresini bir metin dosyasına kaydettiğini hatırladığını belirten Michaels, cihazındaki fazladan dosyaları temizlediğinde ise o metin dosyasını da sildiğini belirtiyor. Michaels, Bitcoin fiyatı bin dolar olduğunda da şifrelerini bulmaya çalışmış ancak başarılı olamamış:

“Evdeki tüm sabit diskleri, CD’leri ve DVD’leri topladığımı ve her birini dikkatle kontrol ettiğimi hatırlıyorum. 1 hafta bununla uğraşmıştım. Sabit diskimde veri kurtarma yazılımı çalıştırmayı da denedim, ancak işe yaramadı. Sonra da zaten aynı sürücüye birkaç kez format atıldı.”

Şimdi Ethereum madenciliği yapıyor

Aktif olarak kripto para yatırımı yapmadığını belirten ancak ara sıra da olsa Ethereum madenciliği yaptığını söyleyen Michaels, kazançlarını ise bazı altcoin’lere dağıttığını aktardı.

Ripple’ın eski CTO’su da binlerce BTC kaybetmişti

Hatırlanacağı üzere Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas da içinde yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’lerin olduğu şifrelenmiş bir cüzdanın anahtar kelimelerini kaybetmişti. Thomas, BTC fiyatı 1 doların altındayken, çeşitli testler yapmak için Bitcoin kullanmıştı.

7500 BTC’lik hard disk’i çöpe atmıştı

Gallerli 35 yaşındaki James Howells da 2013 yılında 7500 Bitcoin’lik hard disk’i yanlışlıkla çöpe atmıştı. Howells bugün hala belediyeyi çöplüğün aranması konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl