Bitcoin için “1 milyon dolar” demişti: “90 günden uzun sürebilir”

CoinDesk’in Teksas’ta düzenlenen Consensus 2023 konferansında video bağlantısı aracılığıyla uzaktan konuşan girişimci Balaji Srinivasan, Bitcoin‘in 17 Haziran’a kadar 1 milyon dolar fiyatına ulaşabileceği yönündeki tahminiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kripto para borsası Coinbase’in eski Baş Teknoloji Sorumlusu olan Srinivasan, COVID-19’un etkilerini emsallerine kıyasla erken tahmin etmesiyle tanınıyor. Bitcoin’in geleceğine ilişkin mart ayında, oldukça iyimser bir tahminde bulunan girişimci, ABD dolarının devalüasyonunu buna katkıda bulunan bir faktör olarak göstermişti. Srinivasan’ın açıklamasına göre, fiyat 17 Mart’ı takip eden 90 günlük bir süre içinde 1 milyon dolara yükselme potansiyeline sahip.

Srinivasan, cuma günü etkinlikte yaptığı açıklamada ise “Gereken sürenin 900 gün veya 90 ay olması mümkün mü? Yüzde 100 kesinlik olmasa da bir ihtimal var.” dedi.

“1 milyonumu yakmaya hazırım”

Girişimci ayrıca, “Yanılıyor olabilirim ancak trilyonlarca para basıldığı mesajını iletmek için 1 milyonumu yakmaya hazırım.” ifadelerini kullandı. Srinivasan tahminini, hükümetin kırılgan bir bankacılık sistemini desteklemek için para basımını yaygınlaştırması nedeniyle “ABD finans sisteminde tam inanç ve kredinin çöküşünün bir sembolü” olarak tanımladı.

Srinivasan, Bitcoin’in 1 milyon dolarlık bir değere ulaşma olasılığı ile ABD ekonomisinde genellikle Siyah Kuğu olayı olarak adlandırılan ve öngörülemeyen nadir bir olayın meydana gelme olasılığı arasında bir korelasyon kurdu.

“Sistemde çok fazla kırılganlık var”

Eski Coinbase CTO’sunun analizine göre, ciddi bir sorunun birkaç ay içinde ortaya çıkma olasılığı yüzde 10, böyle bir olayın birkaç yıl içinde gerçekleşme olasılığı yüzde 70, birkaç on yıl içinde gerçekleşme olasılığı yüzde 19 ve gerçekleşmesinin bir yüzyıl veya daha uzun sürme olasılığı ise sadece yüzde 1.

Srinivasan, “Yüzde 100 olduğunu düşünmüyorum ama sistemde çok fazla kırılganlık gördüğüm için spesifik rakamın yüksek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl