Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto paralarda 2021’de izlenecek 11 trend

2020 yılı içinde birçok git-gel yaşayan, 12 Mart’ta çok büyük bir çöküş yaşamasına rağmen çok hızlı geri dönen ve şu sıralar 28 bin dolar ile rekorların rekorunu kıran Bitcoin’den 2021 yılında da beklentiler çok yüksek. Kripto türev borsası Bybit, 2021 yılında Bitcoin ve kripto paralarda izlenecek trendleri derledi:

Bitcoin’de yükseliş beklentisi

1 Ocak 2020’den bu yana yaklaşık yüzde 300 getiri sağlayan en büyük kripto para dünyada en iyi performans gösteren makro varlık oldu. Uzmanlar bu gidişatın 2021’de de sürmesini beklerken fiyat aralığı ise 36 bin dolardan 300 bin dolara kadar uzanıyor.

Kripto para evreninin kara deliği Grayscale

Bu senenin en çok telaffuz edilen kelimelerinden biri de Grayscale’di. Kurumsal firmalar için BTC yolunu açan firma tüm Bitcoin arzının neredeyse yüzde 3’ünü yuttu. Prim fiyatlarının adeta uçtuğu bir dönemde bu gidişatı görmeye devam edecek miyiz? Bir ETF onayının ufukta olduğunu da unutmamak gerek.

Saylor etkisi

MicroStrategy’nin başındaki isim olan Michael Saylor’ın Bitcoin alımları yaz aylarına damga vurdu. Kurumsal yatırımcıların 2021’de de alımlara devam edip etmeyeceği merak konusu ama yorumlar da bir hayli olumlu…

Vadeliler…

Opsiyonlar varlık sınıfı olarak gelişmeye başladılar ve Bitcoin vadelileri günde 1 milyar dolarlık işlem seviyesine ilk kez 2020’de ulaştı. 2021’de CME ve Bakkt’ın vadeli opsiyon tekliflerini izlemek gerekiyor çünkü bunlar, önemli “TradFi” kurumsal katılımını bizlere gösterecek.

DeFi patlaması

2020’nin özellikle yaz ayları DeFi yani merkeziyetsiz finans protokollerinin müthiş bir ilgi gördüğü dönemdi. Toplam Kilitli Değer 10 milyar doları aştı. 2017’deki ICO balonuna benzeyen bu dönemde inanılmaz artışlar ve çöküşler yaşandı. Aynı iniş ve çıkışlar 2021’de de devam mı edecek yoksa DeFi teknolojisiyle hayatımıza daha da fazla mı girecek?

Regülasyonlar artıyor

Ripple’a açılan dava çok büyük bir etki yarattı ancak regülasyon kurumları bu davadan önce de 2020 yılında yeteri kadar aktifti. Bu durum yüksek profildeki isimlerin konu kripto paralara gelince gri alana çekilmesine sebep oldu. Kurumsal katılımın sağlanması için 2021’de bu regülasyonların artması bekleniyor.

Kralın dönüşü

En büyük kripto para öyle yükseldi ki altcoin sezonunun yaşanmasına hala tam anlamıyla fırsat vermedi. 2017 sonu ve 2018 başındaki gibi bir “altsezon” isteniyorsa BTC’nin biraz duraksaması ve nefes alması gerekiyor.

Eski olan yeniye dönüştü

ICO’ların bir nevi kuzeni olarak görülen STO’lar yani menkul kıymet token teklifleri(Security token offering), Singapore’s DBS Bank gibi STO başlatan kurumsal miras firmalarıyla birlikte yeniden canlanıyor. NFT’ler ve onların piyasa yerleri 2021’de yeniden karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Borsalar liderliğini kaybediyor mu?

2017 ile 2020 arasındaki en büyük fark kripto para evrenindeki altyapı değişikliğiydi. Borç verme/alma, kurumsal saklama çözümleri ve OTC tezgah üstü piyasalardaki gelişmeler derken ekosistem müyhiş gelişmeler yaşadı. 2020’de borsalardaki rezerv düşüşü 2021’de onların sektörü domine etmesini engelleyebilir.

Sabit coin’lerin yükselişi

Sabit coin’lerdeki yükseliş de devam ediyor. Castle Island Ventures’dan Nic Carter 2021 itibariyle toplam arzın 50 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Ampleforth/Basis/Empty Set Dollar gibi algoritmik sabit coin’lere olan ilgi de artacak gibi gözüküyor.

2. katman ve yan zincir çözümleri

Odadaki fil, aslında dApp’ların ölçeklenebilirdliğini göstermesi açısından önemli bir benzetme… 2020’de DeFi’ın domine ettiği yaz aylarında ETH gas ücretleri bu anlamda çok konuşuldu. 2021’de ise artık daha çok 2. katman ve yan zincir çözümlerinin devreye girmesi ve çözüm sağlaması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl