Bitcoin’de kâr alma telaşı: On-chain grafikte ani çıkış

Önde gelen veri sağlayıcısı şirketi Santiment, zincir üstü verilerden hareketle, Bitcoin’in 20 bin dolarlık önemli fiyat çizgisini geçmesinin ardından birçok piyasa oyuncusunun satış yaptığını ileri sürdü. Şirket, “Görünüşe göre birçok trader, çantalarını boşaltmak için 20 bin dolar eşiğini bekliyordu. Bitcoin, bu psikolojik seviyenin üzerine çıkarken kitlesel olarak kâr alma davranışı görüldü.” dedi.

Analize göre, Bitcoin fiyatının sekiz gündür ilk defa 20 bin doların üzerine çıkmasıyla beraber, kâr/zarardaki işlem hacmi oranı büyük yükseliş kaydetti. Söz konusu metrik, günlük bazda, kârda hareket eden coin’lerin zararda haraket eden coin’lere oranını gösteriyor. Bugünkü veriye göre ise zarar edilen işlemlerden yaklaşık 3.5 kat daha fazla kâr edilen işlem vardı.

Bitcoin zincir üstü verilerine göre bugün zarar edilen işlemlerden yaklaşık 3.5 kat daha fazla kâr edilen işlem vardı, kaynak: Santiment

20 bin doların üzerinde yapılan satış işlemlerinin bir sonucu olarak Bitcoin fiyatı 18 bin 816 dolara kadar geriledi. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, gün içerisinde 20 bin 385 dolara kadar yükselirken TSİ 21.30 itibari ile 18 bin 900 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin’deki düşüş, ABD borsalarındaki düşüşle birlikte geldi. S&P 500, 16 puan kayıpla yüzde 0.5 oranında düşerken Nasdaq 100 endeksinde de 26 puanlık kayıp yaşandı.

Kripto para piyasasında bugün gözler, Fed Başkanı Powell’ın dijital paralarla ilgili bir panelde yaptığı konuşmadaydı. Powell, burada yaptığı açıklamada, “Kripto kışının bankacılık sistemi ve finansal istikrar üzerinde önemli bir etkisi olmadı.” dedi. Başkan, piyasada yaşanan gerilemenin regülatörlere uygun yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için daha fazla zaman verdiğini vurguladı. Powell, Fed’in şu anda bir dijital dolar çıkarma konusunda karara varmadığını da ekledi.

DeFi’da şeffaflıkla ilgili çok önemli yapısal sorunlar olduğunu öne süren Powell, “DeFi alanının dikkatli şekilde regüle edilmesine ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl